Danone: Rolnictwo regeneratywne daje korzyści finansowe

02.06.2023 -

Rolnictwo regeneratywne to też element równania ekonomicznego dla gospodarstw rolnych, które dzięki takiemu podejściu mogą generować oszczędności. Widzę też korzyści z perspektywy producenta produktów mlecznych – mówi Marek Sumiła, Dyrektor Zarządzający Danone i Żywiec Zdrój

Jakie są oczekiwania konsumentów?

Zwraca uwagę, że dziś konsument poszukuje oferty, która spełni jego oczekiwania w zakresie ceny, smaku i jakości – ale to już przestaje wystarczać. Coraz większe znaczenie ma to w jaki sposób powstał dany produkt, jaki jest jego wpływ na zdrowie i planetę.

Rozumiejąc te potrzeby, ale przede wszystkim patrząc szeroko na swoją rolę, bez względu na sytuację ekonomiczną koncentrujemy się na systematycznym minimalizowaniu naszego wpływu. Dobrym przykładem może być ogłoszone niedawno globalne zobowiązanie Danone do redukcji emisji metanu o 30% do 2030 roku w stosunku do poziomo w roku 2020 - mówi Marek Sumiła.

Deklaracja dotyczy redukcji emisji, związanych z pozyskiwaniem świeżego mleka ma ogromne znaczenie, bo metan jako gaz cieplarniany ma ponad 80 razy większą moc grzewczą niż dwutlenek węgla. Według ekspertów redukcja emisji metanu przyniesie natychmiastowe korzyści dla klimatu.

Jesteśmy pierwszym producentem żywności na świecie, który ogłosił takie zobowiązanie. I pomimo wspomnianych wyzwań ekonomicznych, podejmujemy również inne pionierskie inicjatywy - dodaje.

Danone - współpraca z Politechniką Śląską

Właśnie razem z partnerami - DP Recykling oraz Organizacją Odzysku Opakowań REKOPOL – uruchomiliśmy pionierski program recyklingu kubków po jogurtach, pochodzących z gospodarstw domowych. W jego ramach, na Śląsku powstała pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych na świecie instalacja do recyklingu zużytych opakowań po jogurtach, wykonanych z polistyrenu (PS), pochodzących z gospodarstw domowych. Technologia, na której bazuje instalacja, to nagrodzona innowacja zespołu naukowców z Politechniki Śląskiej - mówi Dyrektor Zarządzający Danone

Firma wychodzi z założenia, że tworzywa sztuczne, zawarte w opakowaniach po produktach mlecznych to wartościowy surowiec, który może i powinien zostać mądrze zagospodarowany – tak, aby jak najwięcej opakowań krążyło w obiegu zamkniętym.

Zamierzamy zaprezentować tę ideę całej branży mlecznej i mam nadzieję połączyć siły w przyszłości, by wspólnie zwiększać skalę zbiórek i recyklingu opakowań - zapowiada dyrektor Sumiła.

(0.06.03 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)


Współpraca