Dążymy do tego, aby maksimum wartości dodanej zostało u rolnika
02.09.2022 -
Dwa dni temu Komisja Europejska zatwierdziła polski Krajowy Plan Strategiczny dla WPR na lata 2023-2027. Polska znalazła się wśród pierwszych 7 krajów, które mają już swoje plany zatwierdzone.
W Kolonii Pogorzel koło Osiecka odbyła się dziś wspólna konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka oraz komisarza ds. rolnictwa Unii Europejskiej Janusza Wojciechowskiego w sprawie zatwierdzenia Planu.
Rolnictwo komplementarne
Szef resortu rolnictwa podkreślił dobrą współpracę z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim. W zatwierdzonym przez Komisję Europejską Planie 17 mld euro przeznaczonych zostanie na płatności bezpośrednie.
– Zwracam uwagę na znaczące wsparcie dla młodych rolników, którzy przez pięć lat będą otrzymywali zwiększone płatności bezpośrednie – podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk.
Szef resortu rolnictwa zwrócił również uwagę na znaczące wsparcie sektora hodowlanego, do którego, w ramach dopłat do dobrostanu zwierząt, ostatecznie dwukrotnie zwiększono ilość środków finansowych.
– Rolnictwo, które jest komplementarne, gdzie rozwija się harmonijnie produkcja roślinna i produkcja zwierzęca, jest tym modelem rolnictwa, do którego dąży dziś Unia Europejska – podkreślił szef resortu rolnictwa.
– Chcielibyśmy, aby w jak największym zakresie wartość dodana pozostała u rolnika. Tak, jak tutaj – w gospodarstwie, w którym gościmy, gdzie dodatkowo jest jeszcze przetwórstwo – dodał wicepremier.
Wsparcie rolnictwa
Premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że polskie rolnictwo w pełni wpisuje się w obecną strategię rolnictwa Unii Europejskiej.
– Jesteśmy w gospodarstwie, które jest przykładem skracania drogi od pola do stołu – podkreślił szef rządu.
Przypomniał jednocześnie o podjętych już i zrealizowanych działaniach na rzecz rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich, w tym m.in. o dopłatach do nawozów czy wyrównania poziomu dopłat bezpośrednich dla około 97% gospodarstw rolnych w Polsce.
– Polska wieś jest fundamentem polskiej gospodarki, jest ostoją polskiej kultury – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Znaczące wzmocnienie sektora hodowli zwierząt
Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski zwrócił uwagę, że decyzja wykonawcza KE z 31 sierpnia tego roku, która zatwierdziła w sposób formalny polski Plan Strategiczny dla WPR na lata 2023-2027, stawia Polskę w gronie pierwszych siedmiu państw, które taką decyzję otrzymały. Oprócz Polski zatwierdzone plany mają: Dania, Finlandia, Francja, Irlandia, Portugalia i Hiszpania.
– Bardzo dużo zyskają gospodarstwa hodowlane, gdyż w ramach różnych dopłat przeznaczone będzie dla nich blisko 4 mld euro – podkreślił komisarz Janusz Wojciechowski.
Unijny komisarz podkreślił przy tym bardzo dobrą współpracę z rolnikami, w tym z przedstawicielami hodowców zwierząt.
Komisarz Janusz Wojciechowski przypomniał ponadto, że to w ramach krajowych Planów Strategicznych dla WPR na lata 2023-2027 każdy kraj sam określa swoja ścieżkę rozwoju.
– Oczywiście w tych latach będą możliwe pewne korekty planów – dodał komisarz Janusz Wojciechowski.
Gospodarstwo rolne Agnieszki i Dariusza Piętków
Konferencja odbyła się w gospodarstwie rolnym, które prowadzone jest od 2005 r. Od początku była to produkcja mleka. Agnieszka Piętka wspólnie z mężem Dariuszem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 70 ha użytków rolnych. Produkcja roślinna prowadzona jest na potrzeby paszowe utrzymywanego bydła mlecznego. Na gruntach ornych na powierzchni około 17 ha uprawione są zboża: żyto, pszenżyto, owies, mieszanka zbożowa jara. Trwałe użytki zielone stanowią 70% wszystkich użytków rolnych.
Główny kierunek to produkcja mleka i przetwarzanie pozyskiwanego surowca we własnym gospodarstwie. Stado bydła składa się z 30 sztuk krów mlecznych i 30 sztuk młodzieży. Jałówki pozyskiwane z własnego odchowu przeznaczone są na remont stada, natomiast byczki sprzedawane są w wieku do 1 miesiąca.
Gospodarstwo nie dąży do dużych wydajności, ale stawia na szeroko rozumiany dobrostan zwierząt. Zwierzęta od maja do listopada przebywają na pastwiskach, natomiast system żywienia oparty jest na zielonce, sianie i sianokiszonce.
Pomysł na budowę serowarni zrodził się po szkoleniu zorganizowanym przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, gdzie rolniczka dowiedziała się o środkach PROW na małe przetwórstwo. Zapadła decyzja o budowie małego zakładu w ramach działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej (MOL), w zakresie przetwórstwa mleka. Część środków finansowych na jego budowę pozyskano w funduszy unijnych w ramach PROW 2014-2020, działania „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój”. Dziś gospodarstwo dysponuje nowoczesną linią technologiczną do przerobu mleka w nowoczesnym, oddzielnym budynku spełniającym wymogi weterynaryjne i sanitarne.
Roczna produkcja mleka wynosi około 200 tys. litrów, z czego 30% trafia do własnego zakładu przetwórstwa. Dzienny przerób mleka wynosi 400 litrów.
Asortyment produktów stale się powiększa. Wytwarzanych jest około 20 smaków serów podpuszczkowych. Produkowane są sery dojrzewające, sery kwasowo-podpuszczkowe, twarożki, jogurty naturalne, kefiry, masło i maślanki. Surowiec, który nie trafia do przetwórstwa, dostarczany jest do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Garwolin.
(02.09.2022 za MRiRW)