Do 42 proc. wzrósł odsetek zatrudnionych, którzy obawiają się utraty pracy

18.01.2023 -

Odsetek osób zatrudnionych obawiających się utraty pracy wzrósł w Polsce na koniec 2022 r. do 42% z 27,7% na początku roku - wynika z raportu "Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań”, przygotowanego dla Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Polacy coraz mniej optymistyczni

Staliśmy się też mniej optymistyczni co do wynagrodzeń - odsetek osób spodziewających się wzrostu wynagrodzeń spadł z 54,5% w styczniu do 35% w listopadzie 2022 r., przy czym podwyżek oczekują przede wszystkim osoby w wieku 18-24 lata - zaznaczono we wtorkowej informacji PARP.

Z kolei 19% osób aktywnych zawodowo zamierza podjąć kroki, by poprawić swoją pozycję względem konkurencji i zwiększać swoje kwalifikacje. "32% Polek i Polaków zamierzało w grudniu znaleźć pracę dorywczą, a 6% zatrudnionych myśli nawet o całkowitym przebranżowieniu" - przekazano. Zwrócono uwagę, że w największym stopniu gotowe na zmianę są osoby przed 25 rokiem życia. Natomiast 14% zatrudnionych, również głównie w przedziale wiekowym 18-24 lata, planuje zmianę miejsca pracy.

Przez rok nastroje Polaków znanie się pogorszyły

"Jeszcze w styczniu 2022 r. straty zatrudnienia obawiało się zaledwie 27,7% pracujących Polaków. Wybuch wojny w Ukrainie, inflacja oraz pogorszenie sytuacji gospodarczej spowodowały jednak, że na koniec roku odsetek ten wyniósł już 42% - wskazała Gi Group, cytowana w raporcie "Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badan", przygotowanego na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Wybuch wojny w Ukrainie, inflacja oraz pogorszenie sytuacji gospodarczej spowodowały, że na koniec 2022 r. odsetek osób obawiających się utraty pracy wzrósł do 42% z 27,7% w styczniu ub. r. - wskazano w raporcie "Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badan", przygotowanego na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) przez Instytut Analiz Rynku Pracy.

Wynagrodzenia realnie mniejsze przez inflację

W raporcie powołano się też na agencję rekrutacyjną Antal, która przeanalizowała, co czeka osoby aktywne zawodowo w nadchodzących miesiącach. "Pracodawcy nie będą w stanie zrekompensować pracownikom wysokiej inflacji" - zaznaczono. W opinii ekspertów 2023 r. to prawdopodobnie okres, w którym spodziewać się też należy więcej osób poszukujących pracy - "76% osób, które nie są zadowolone z dotychczasowej sytuacji w miejscu pracy, aktywnie przegląda nowe ogłoszenia".

Autorzy raportu wskazali też na rosnące znaczenie wirtualnej rzeczywistości tzw. Metaversum jako kanału komunikacji, podnoszenie konkurencyjności pracodawców przez innowacyjność czy "outsourcowanie rekrutacji nowych pracowników". Z perspektywy pracowników, z kolei, na znaczeniu zyskiwać będą kompetencje techniczne i umiejętności miękkie.

Bezrobocie na razie nie rośnie

W raporcie przypomniano także dane GUS, z których wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego w listopadzie 2022 r. wyniosła 5,1%, czyli tyle samo, co we wrześniu i październiku. Zwrócono uwagę, że wcześniej przez trzy miesiące z rzędu wskaźnik utrzymywał się na poziomie 5,2%. "W ujęciu wojewódzkim w listopadzie bezrobocie wzrosło w 7 regionach" - zaznaczono. Najwyższy jego poziom utrzymywał się w województwach: podkarpackim (8,7%), warmińsko-mazurskim (8,5%) i lubelskim (7,9%). Najmniej zarejestrowanych bezrobotnych odnotowano zaś w Wielkopolsce (2,9%), Śląskiem (3,6%) oraz na Mazowszu (4,2%). Łącznie na koniec miesiąca w urzędach pracy ze statusem bezrobotnym pozostawało zarejestrowanych 800,2 tys. osób - dodano.

W Polsce bezrobocie niższe niż średnia europejska

Z kolei według cytowanych danych Eurostatu, w 27 państwach UE stopa bezrobocia rejestrowanego w październiku 2022 r. wyniosła średnio 6,0% Według tej samej metodologii badawczej wskaźnik w Polsce utrzymał się na poziomie 3,0% "co stabilnie utrzymuje kraj na drugiej pozycji wśród krajów Wspólnoty". Liderem zestawienia - jak przypomniano - są Czechy z wynikiem 2,1%.

Raport przygotowany przez PARP przedstawia syntetyczne wyniki aktualnych badań i analiz na temat polskiego i międzynarodowego rynku pracy - dotyczy okresu sprawozdawczego 30 listopada - 30 grudnia 2022 r. Publikację Agencja przygotowuje cyklicznie na potrzeby Rady Programowej ds. Kompetencji koordynującej działanie systemu Sektorowych Rad ds. Kompetencji.

(18.01.2023 za portalspozywczy.pl/PAP)


Współpraca