Do sklepów będziemy przynosić opakowania po mleku. A co z zagrożeniem sanitarnym?

13.06.2023 -

Rada Ministrów przyjęła projekt systemu kaucyjnego. Mimo uwag branży, w projekcie znalazł się zapis o zbiórce opakowań po mleku. Zdaniem niektórych ekspertów, stworzy to zagrożenie sanitarne dla klientów i obsługi.

- System kaucyjny nie powinien uwzględniać opakowań po mleku. Zbiórka tych odpadów stanowiłaby zagrożenie sanitarne dla personelu sklepu oraz klientów. Sejm powinien wziąć to pod uwagę - postuluje Polska Izba Handlu.

Projekt, przyjęty 6 czerwca 2023 r. przez Radę Ministrów, dostosowuje polskie prawo do rozwiązań obowiązujących w Unii Europejskiej. Chodzi o unijną dyrektywę ws. zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.

Od stycznia w sklepach będziemy płacić kaucję

Od 1 stycznia 2025 r. wprowadzony zostanie system kaucyjny na jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 litrów. Chodzi np. o butelki na wodę, sok, nektar czy mleko. System kaucyjny obejmie także opakowania szklane na napoje wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra oraz puszki metalowe o pojemności do 1 litra.

Puste opakowania będzie można oddać do sklepu, aby odzyskać wcześniej zapłaconą kaucję. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych, będą w tym celu musiały odbierać puste opakowania. Pozostałe placówki handlowe (o mniejszej powierzchni) będą mogły przystąpić do systemu i odbierać opakowania objęte kaucją na zasadzie dobrowolności.

50 gr. kaucji za opakowanie

Do jednorazowych butelek z plastiku do 3 litrów, szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowych puszek o pojemności do 1 litra, doliczona zostanie kaucja, której wysokość zostanie określona w rozporządzeniu. Aby odebrać kaucję w sklepie (50 gr.) nie trzeba będzie okazywać paragonu, potwierdzającego jej wcześniejsze zapłacenie.

(13.06.2023 za dlahandlu.pl)


Współpraca