Dobrostan krów mlecznych w KPS - opcje, praktyki, punkty, wymagania

30.07.2022 -

Dobrostan krów mlecznych w KPS dla WPR na lata 2023-2027 przewiduje płatność za wypas oraz zwiększoną powierzchnię bytową. Dodatkowo premiowane będzie zastosowanie ściółki, wybiegu i późniejszego odsadzenia cieląt. Wysokość płatności do krów mlecznych w ramach KPS będzie wynikała z wprowadzonego systemu punktowego.

Dobrostan krów mlecznych zgodnie z Krajowym Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 można realizować poprzez wypas oraz zwiększoną powierzchnię bytową.

Dobrostan krów mlecznych – dwie opcje podstawowe

Wypas wymaga zapewnienia krowom co najmniej 120 dni wypasu w sezonie wegetacyjnych, bez uwięzi, przez minimum 6 godzin dziennie.

Z kolei opcja zwiększonej powierzchni bytowej wymaga zapewnienia krowom utrzymywanym grupowo bez uwięzi wolnostanowiskowo zwiększonej o co najmniej 20% lub o co najmniej 50% powierzchni bytowej w pomieszczeniach/budynkach.

Dobrostan krów mlecznych – wymagane powierzchnie

Przy zwiększonej powierzchni bytowej krów mlecznych należy zapewnić im co najmniej:

  1. W systemie wolnostanowiskowym z wydzielonymi legowiskami: legowiska zgodne z obowiązującymi przepisami tj. o długości min. 2,1m oraz szerokości min. 1,1m, oraz powierzchnię odpasowo-ruchową wynoszącą co najmniej 4m2 (przy powierzchni bytowej zwiększonej o co najmniej 20%) albo 5m2 (przy opcji ze zwiększeniem powierzchni o co najmniej 50%),
  2. W systemie wolnostanowiskowym bez wydzielonych legowisk na ściółce: powierzchnię wynoszącą w przeliczeniu na jedną sztukę 5,4 m2 (przy zwiększeniu o 20%) albo 6,8 m2 (przy zwiększeniu o 50%).

Dobrostan krów mlecznych – ściółka, wybieg, odsadzenie

Ponadto liczbę punktów można będzie zwiększyć dzięki stosowaniu dodatkowych praktyk. Jednak są one możliwe w przypadku zapewnienia krowom mlecznym zwiększonej o co najmniej 20% lub o co najmniej 50% powierzchni bytowej.

  • ściółka – zapewnienie utrzymania na ściółce ze słomy lub podobnego materiału lub wydzielenie części ze ściółką ze słomy lub podobnego materiału o powierzchni pozwalającej na jednoczesny odpoczynek krów;
  • wybieg – zapewnienie wybiegu przez co najmniej 4 godz. dziennie przez cały rok;
  • odsadzanie cieląt – cielęta odsadza się nie wcześniej niż w 5. dniu od dnia ich urodzenia.

Dobrostan krów mlecznych – system punktowy

Wysokość płatności dobrostanowej będzie wynikała z wprowadzonego systemu punktowego. 1 pkt. jest równy 100 zł, czyli 22,47 EUR.

Punkty dobrostanowe przyznawane są według poniższego schematu.

  • Zwiększenie powierzchni bytowej o 20% – 6,9 pkt./DJP (przelicznik na DJP = 1)
  • Zwiększenie powierzchni bytowej o 50% – 10 pkt./DJP (przelicznik na DJP = 1)
  • Późniejsze odsadzanie młodych – 1,7 pkt./DJP (przelicznik na DJP = 1)
  • Ściółka – 1 pkt./DJP (przelicznik na DJP = 1)
  • Wybieg – 2 pkt./DJP (przelicznik na DJP = 1)
  • Wypas – 3,1 pkt./DJP (przelicznik na DJP = 1)

Dobrostan krów mlecznych – do 150 DJP

Płatności w obrębie danej grupy technologicznej są przyznawane z zastosowaniem progów degresywności (nie dotyczy to płatności do zwierząt utrzymywanych w systemie rolnictwa ekologicznego, jeżeli rolnik ubiega się o te płatności na uproszczonych zasadach):

  • do 100 DJP – 100%
  • powyżej 100 DJP do 150 DJP – 75%
  • powyżej 150 DJP – brak płatności

Płatności na sztukę zwierzęcia mogą być dodatkowo powiększone o koszty transakcyjne, które stanowią częściową rekompensatę z tytułu sporządzenia planu poprawy dobrostanu zwierząt lub pomniejszone ze względu na degresywność płatności.

(30.07.2022 za farmer.pl)


Współpraca