EDA o strategii Od pola do stołu

07.04.2020 -

Zarządzanie podażą mleka i przetworów mleczarskich w warunkach zamknięcia rynków w całej Europie stało się trudne. Przemysł mleczarski mobilizuje wszystkie siły, aby sprostać najważniejszej roli: zapewnieniu zdrowej i przystępnej cenowo żywności obywatelom w Unii i poza nią.

25 marca 2020 roku – pierwotnie była to planowana data publikacji Strategii Komisji Europejskiej "od pola do stołu", po raz kolejny podkreślamy – i czynimy to z dumą – naszą ważną rolę w zdrowym żywieniu, a także w bezpieczeństwie żywnościowym Europy i świata w czasach "normalnych" i w czasach kryzysu.

W dzisiejszym kryzysie podkreśla się znaczenie istnienia otwartych linii dostaw wewnątrz Unii mimo przywrócenia granic. Wszelkie głosy szowinizmu w dzisiejszym panEuropejskim i światowym kryzysie są całkowicie nieodpowiednie i nieodpowiedzialne. Poszanowanie zasad jednolitego rynku przez wszystkie państwa członkowskie ma kluczowe znaczenie dla naszych łańcuchów dostaw (żywności). Wszelkie bariery (takie jak systemy oznaczania pochodzenia) w przepływie podstawowych towarów, takich jak mleko i nabiał, muszą zostać odrzucone przez Komisję Europejską w czasie panującego kryzysu.

Dobrowolne informowanie o pochodzeniu może stanowić dodatkową wartość dodaną, jeżeli zostanie to docenione przez konsumenta.

Mleko i produkty mleczarskie były jednymi z pierwszych dotkniętych przez obecne tendencje zakupowe – i słusznie, ponieważ mleko i produkty mleczne są najistotniejszym elementem wszystkich zaleceń żywieniowych w całej Europie oraz w ramach zdrowej i zrównoważonej diety. Dostarcza on szeroką i unikalną gamę niezbędnych mikro – i makroelementów w przystępnej cenie, a także szeroki wybór dla różnorodnych upodobań i potrzeb. Każdy system oznaczania wartości odżywczej będzie musiał uwzględniać fakt, że mleko i nabiał są ze swej natury zdrowe. I będzie musiał się upewnić, że wszystkie produkty istotne z punktu widzenia zaleceń żywieniowych – w tym szczególnie ser -są z definicji zdrowym elementem zrównoważonej diety.

Nauka jasno pokazuje, że ograniczenie spożycia produktów mleczarskich w diecie nie będzie miało wpływu na ślad ekologiczny, w szczególności na emisje CO2 a produkty znacznie podniosą koszt zrównoważonej diety.

W Unii -podobnie jak w przypadku wszystkich produktów rolno-spożywczych – pracujemy nad najwyższymi standardami bezpieczeństwa, środowiskowymi i społecznymi i popieramy pomysł, aby te europejskie standardy były dalej podkreślane przez decydentów politycznych w celu dalszego wzmocnienia wysokiej reputacji produktów unijnych.

Informacje o żywności muszą być oparte na nauce i faktach. Każdy zbyt uproszczony program informacyjny nie odzwierciedlałby złożoności systemów żywnościowych. Informacje na temat środowiska naturalnego dotyczące środków spożywczych są już częścią nowego pakietu Komisji Europejskiej w sprawie gospodarki cyrkulacyjnej. Dostosowanie tych strategii jest bezwzględną koniecznością, aby stworzyć impuls do rzeczywistych zmian w naszych systemach żywnościowych. Ta potrzeba dostosowania jest oczywiście ważna również dla wszystkich innych inicjatyw związanych z sektorem rolno-spożywczym w ramach Zielonego Ładu, takich jak strategia na rzecz różnorodności biologicznej.

Jesteśmy wdzięczni za inicjatywę posła do PE Norberta Linsa i jego kolegów z Komisji AGRI PE, aby dać więcej czasu na sfinalizowanie strategii "Farm-to– Form" ze względu na obecne okoliczności. Strategia ta będzie kształtować przyszłość krajobrazu rolno-spożywczego UE i musi być oparta na szerokich konsultacjach i refleksjach naukowych w instytucjach europejskich i z zainteresowanymi stronami. Tylko szeroka współpraca i dostosowanie zapewnią najlepszy możliwy rezultat i doprowadzą nas do osiągnięcia naszego wspólnego celu: przestawienia naszych systemów żywnościowych na bardziej zrównoważony rozwój – ekonomiczny, społeczny/żywieniowy i środowiskowy.

Europejski sektor mleczarski jest gotowy.

Posiadamy opracowany dokument EDA "Sektor Mleczarski i Zielony Ład". Opublikowanie przez Komisję Europejską w grudniu 2019 r. "Zielonego ładu" pokazuje, że w nadchodzących latach droga europejskiego ładu ekologicznego pochłonie wiele naszej energii. Transformacja Zielonego Ład u w Europie będzie wymagała ogromnego wysiłku ze strony rolnictwa i mleczarstwa. Chcemy skupić się na tym wyzwaniu. I cieszymy się, że możemy to zrobić wraz z naszymi członkami i zainteresowanymi stronami w Brukseli.

(07.04.2020 za portalspożywczy.pl/EDA)


Współpraca