EDA: okrągły stół na temat oznaczania wartości odżywczej z przodu opakowania

21.11.2022 -

EDA informuje, że biorąc pod uwagę zbliżający się projekt wniosku Komisji Europejskiej w sprawie zharmonizowanego UE Front-of-pack (FOP) schematu znakowania wartości odżywczych, wszystkie grupy polityczne w Parlamencie Europejskim zaprosiły na konferencję pod hasłem "Politycy spotykają się z wiedzą o żywieniu - Okrągły stół na temat znakowania wartości odżywczych Front-of-Pack", w tym tygodniu z rekordową liczbą ponad 25 posłów ze wszystkich grup politycznych.

Spór o znakowanie wartości odżywczej z przodu opakowania

Wiceprzewodnicząca PE Piana Picierno (S&D, Włochy) i wiceminister rolnictwa Republiki Czeskiej, Jindřich Fialka, powitali podczas okrągłego stółu panelistów wysokiego szczebla składających się z najbardziej kompetentnych naukowców w tej dziedzinie, aby podkreślić znaczenie zdrowej i zrównoważonej diety. Dyskusje skupiły się na konieczności zapewnienia przez przyszły zharmonizowany w UE system oznaczania wartości odżywczej FOP pod kątem prawdziwych, niewprowadzających w błąd i zrozumiałych informacji dla konsumentów, aby zachęcić do zdrowych nawyków żywieniowych w oparciu o solidne dowody naukowe.

Jak stwierdził dr Stephan Peters (panelista NZO podczas okrągłego stołu), "konieczna jest niezależna ocena przed wprowadzeniem jakiegokolwiek programu znakowania FOP.

Unia powinna walczyć z epidemią otyłości

Podsumowując, jeśli chcemy skutecznie zmniejszyć epidemię otyłości i związanych z nią chorób niezakaźnych w UE, program FOP jest tylko częścią rozwiązania. System ten musi być oparty na solidnych dowodach naukowych i połączony z odpowiednią edukacją konsumentów na temat tego, jaka żywność naukowo stanowi zdrową i zrównoważoną dietę – powiedział Stephan Peters

Podczas gdy europoseł Herbert Dorfmann (EPP, Włochy) wystosował pytania dotyczące potencjalnych interesów ekonomicznych stojących za niektórymi zwolennikami Nutri-Score, europoseł Ulrike Müller (Renew Europe, Niemcy) podkreśliła: "Musimy wzmocnić codzienne kompetencje w zakresie żywienia i zrównoważonej diety, zaś polityka zakazów i etykiety przypominające sygnalizację świetlną nie pomagają tutaj".

Polityka znakowania oparta na prostocie

Jej kolega poseł Martin Hlaváček (Renew Europe, Czechy) poprosił o równowagę pomiędzy "prawdą, nie wprowadzaniem w błąd i lepszym zrozumieniem", wskazując, że dzisiejsza orientacja polityki wydaje się być skoncentrowana na "prostocie".

Ze strony Komisji Europejskiej, dyrektor Roser Domenech Amado (DG SANTE, Dyrekcja A) dała wyraźne sygnały, że spodziewana propozycja legislacyjna nie jest jeszcze sfinalizowana i zwróciła uwagę, że wkład w dyskusję jest cennym wkładem w wewnętrzną ścieżkę postępowania w Komisji Europejskiej.

Tłumaczenie materiałów EDA, wykonane przez Krajowe Stowarzyszenie Mleczarzy jest sfinansowane ze środków Funduszu Promocji Mleka.

(21.11.2022 za portalspozywczy.pl/EDA)


Współpraca