EDA pozostaje w kontakcie z KE i informuje o bieżących zmianach na rynku

27.03.2020 -

Sekretarz generalny EDA Alexander Anton wyśle list do Komisji. Podkreśli zagadnienia odnoszące się do materiałów opakowaniowych, (przyszłych) niedoborów personelu, wpływu zamknięcia otwartych rynków, specyficznych produktów (np. GMO-free a opakowania), nieetyczne zachowania sieci detalicznych i znaczenie faktu, że przemysł spożywczy/mleczarstwo jest zakwalifikowane jako istotny sektor w całej Europie. Będzie częściej powtarzał nasze dotychczasowe prośby wobec przewidywanych spotkań Rady AGRI.

Członkowie EDA raportują, że wartość mleka spadła w ostatnich kilku dniach wraz z cenami dóbr spadającymi w grupie wszystkich produktów. Aktualnie kupujący są wstrzemięźliwi i zamówienia są opóźniane lub kasowane. Te negatywne emocje oddziaływają na sprzedaż i rozwój cen. Rząd Chorwacji, w sobotę (14 marca), wprowadził mechanizm kontrolujący ceny dla istotnych towarów, włączając mleko i proszek mleczny. Mamy doniesienia o spadkach cen o – 6% dla mleka w proszku, – 10% dla serwatki w proszku i – 5% dla masła. (17/3)

Rynek OMP jest pod presją.(19/3) Widoczny wyraźny trend spadkowy w odniesieniu do towarów masowych (OMP i masło w blokach), rynek dla dóbr konsumenckich pozostaje w dobrej kondycji. Hiszpańscy farmerzy zaczęli żądać wyższych cen.(25/3) Różni członkowie raportują, że handel detaliczny wywiera ekstra naciski na ceny, np. w Belgii, Republice Czeskiej i Niemczech, włączając wydłużenie płatności. To nieetyczne zachowanie potrzebuje być pokazywane (25/3).

(27.03.2020 za portalspozywczy.pl)


Współpraca