EDA przedstawia możliwe scenariusze na rynku mlecznym

23.03.2020 -

Epidemia koronawirusa wpływa na całą gospodarkę. EDA przeanalizowała poszczególne etapy rynku mleka oraz możliwe dla nich scenariusze.

Wpływ na ceny

– Aktualna sytuacja

Członkowie raportują, że wartość mleka spadła w ostatnich kilku dniach wraz z cenami dóbr spadającymi w grupie wszystkich produktów. Aktualnie kupujący są wstrzemięźliwi i zamówienia są opóźniane lub kasowane. Te negatywne emocje oddziaływają na sprzedaż i rozwój cen. Rząd Chorwacji, w sobotę (14 marca), wprowadził mechanizm kontrolujący ceny dla istotnych towarów, włączając mleko i proszek mleczny. Mamy doniesienia o spadkach cen o -6% dla mleka w proszku, -10% dla serwatki w proszku i -5% dla masła.

– Możliwe scenariusze:

Jeżeli korona wirus pozostanie w pełni aktywny w Europie przez drugi kwartał roku, niewielki spadek popytu na produktu mleczne łatwo doprowadzi do silnej reakcji cenowej, biorąc pod uwagę, że ten okres pokrywa się ze szczytem sezonu dostaw mleka w Europie.

Produkcja

– Aktualna sytuacja:

Większość członków nie informuje o bezpośrednich problemach ze skupem i przerobem, jakkolwiek są doniesienia o zakładach zmniejszających produkcję lub zamykanych.

– Możliwe scenariusze:

Przyszłe problemy logistyczne wynikające z krajowych zamknięć, będą miały konsekwencje na produkcję mleka w gospodarstwach. Niedobory pracowników zagrażają przyszłej produkcji. Jeden z członków informuje, że produkcja na potrzeby usług żywnościowych spadła o 15%, podczas gdy produkcja towarów na bazie mlecznej z zakładów prywatnych wzrosła o 25-40%.

Konsumpcja

– Aktualna sytuacja:

Członkowie z całej Europy informują, że następuje silna redukcja funkcjonowania barów, restauracji i stołówek, a niekiedy nawet zatrzymanie popytu poprzez te kanały dystrybucji (patrz także zachowania konsumentów). Różni członkowie donoszą o zwiększonym zapotrzebowaniu ze strony sklepów, gdyż coraz więcej klientów kupuje większe ilości na własne potrzeby (patrz także zachowania konsumentów). Aktualne zwiększone dostawy mleka nie są absorbowane przez większą konsumpcję domową.

– Możliwe scenariusze:

Niektóre kraje mogą zmierzyć się z niedoborem produktów ‘specjalnych’, np. mleka ”wolnego od gmo”. Dostępność jest ograniczona i może nie być wystarczająca dla zapewnienia rosnącego popytu.

Handel

– Aktualna sytuacja:

Większość członków i operatorów donosi o problemach z wewnętrznym eksportem w UE, jak również z eksportem do Azji. W odniesieniu do wewnętrznego handlu w UE, zablokowane granice, krajowe restrykcje dla importu z pewnych części Europy, jak również dodatkowe administracyjne bariery (dodatkowa dokumentacja) ograniczają funkcjonowanie rynku wewnętrznego. Restrykcje w transporcie mleka przy przekraczaniu granic oraz w jego ‘imporcie’ odnotowywane są w odniesieniu do Włoch i Chorwacji, a także problemy z eksportem do krajów bałkańskich z powodu środków podejmowanych w ramach kwarantanny. Eksporty do Azji są hamowane głównie z powodu ograniczeń w ilości mocy przerobowych kontenerów/frachtów. Operatorzy donoszą o dodatkowych trudnościach dla chińskich firm w otrzymywaniu listów kredytowych w swoich bankach (obniżona wiarygodność w kontekście Convid –19).

– Możliwe scenariusze:

Analitycy Rabobank wskazują, że 1% redukcja konsumpcji produktów mlecznych w Chinach mogłaby prowadzić potencjalnie do 11% spadku importu. Jeśli konsumpcja spadłaby o 5% import skurczy się o 25%.

Logistyka

– Aktualna sytuacja:

Członkowie i operatorzy informują o brakach w ilości kierowców. Krajowe środki na niektórych granicach prowadzą do dużych opóźnień, mających negatywne skutki dla produktów świeżych. Odnotowywane są czasy oczekiwań ciężarówek ze świeżymi produktami, przekraczające 10 godzin.

– Możliwe scenariusze:

W następnych tygodniach istnieje prawdopodobieństwo dodatkowych opóźnień, z powodu intensyfikacji kontroli granicznych w coraz większej ilości krajów. Już teraz większość firm transportowych wycofała się z gwarancji czasu dostaw dla specyficznych krajów i ta lista się wydłuża. Zwłaszcza transport statkami do Azji będzie wyzwaniem w następnych 2 miesiącach, przy czym najprawdopodoniej nie wszystkie zlecenia będą w pełni wykonane w wymaganym czasie (Holandia).

Braki siły roboczej

– Aktualna sytuacja:

Członkowie i operatorzy informują o problemach z pracownikami, z powodów kolegów którzy zostali zakażeni i/lub przebywają na kwarantannie. To dotyczy zakładów jak również kierowców.

– Możliwe scenariusze:

Operatorzy przemyslowi w Europie mogą być w większym stopniu dotknięci zaburzeniami z powodu pracowników pozostających w domach, jeśli zamknięte są szkoły lub pracownicy odbywają kwarantannę jeśli zostali zakażeni/weszli w kontakt z osobą która miała wirusa.

Akcje podejmowane przez EDA:

Sekretarz generalny EDA zaproponuje projekt listu, zgodnie z naszymi dyskusjami, który będzie wysłany dzisiaj (17 marca 2020) do służb Komisji UE, prosząc o uruchomienie Systemu Dopłat do Prywatnego Magazynowanie (PSA) dla SMP, masła i WSZYSTKICH serów.

Podczas rozmowy tel. zdecydowano odbywanie konferencji, codziennie o tym samym czasie (11:00 –12). W tym tygodniu zdzwonimy się w czwartek, a począwszy od następnego tygodnia w poniedziałki, środy i piątki (tak więc następne telekonferencje: 19, 23, 25 i 27 marca). Częstotliwość będzie mogła być oczywiście zmieniana, jak zajdzie taka potrzeba.

(23.03.2020 za portalspożywczy.pl/EDA)


Współpraca