EDA przygotowała pismo nt. koronawirusa w mleczarstwie

23.03.2020 -

EDA przygotowała pismo pt. COVID 19, a dostawy mleka & produktów mlecznych. – Jesteśmy wdzięczni, że funkcjonowanie łańcuchów dostaw zostało uznane jako istotne dla ekonomicznej ciągłości, a łatwo psująca się żywność, jak mleko i produkty mleczne zostały skategoryzowane w Komunikacie Komisji UE 2020/C86 I/c1, jako „produkty istotne” – czytamy na początku.

Pomimo ‘sytuacji odcięcia’ dużych części Unii oraz wzrastającej ilości skupowanego mleka (sezonowe wzrosty produkcji mleka), jak dotąd wszystkie działania dotyczące mleka & produktów mlecznych przebiegają bez większych zaburzeń, za wyjątkiem bardzo nielicznych (lokalnych) zakładów produkcyjnych, z powodu niedoboru personelu.

Wszystkie mleczarskie operacje przebiegają ‘pełną parą” oraz z podejściem „wszystkie ręce na pokład”, dla zapewnienia, że półki sklepowe oraz szafy chłodnicze będą zaopatrzone w całej Unii. W celu kontynuacji tego stanu, jednolity rynek musi pozostać otwarty zarówno dla towarów jak i ludzi pracujących w istotnych sektorach takich jak sektor produkcji żywności. Jakiekolwiek przerwanie dostaw (mleko, składniki, materiały opakowań) czy braki personelu (włączając przepływy pracowników przez granice) będą nieuchronnie prowadzić do ograniczania mocy przerobowych, powodując olbrzymie konsekwencje dla dostaw mleka i produktów mlecznych oraz ryzyko pojawienia się mleka, które nie będzie mogło być przetworzone.

W tej krytycznej sytuacji, sprawne funkcjonowanie linii dostaw (skup mleka, dostawy i środki transportu oraz dystrybucja mleka & produktów mlecznych) w Unii oraz przez granice, są kluczowe. De facto w pewnych częściach Unii są odnotowywane zaburzenia w przekraczaniu granic przy transporcie mleka i w ‘imporcie’.

Im bliżej sezonowych nadwyżek w produkcji mleka, a także obserwując straty w popycie sektora HORECA oraz ryzyko doświadczenia przyszłych kasacji zamówień z krajów trzecich, stajemy wobec ryzyka, że przyszłe zwiększone dostawy mleka nie będą absorbowane przez popyt.

Z tego powodu eksport mleka i przetworów mlecznych jest kluczem dla ciągłości sektora mleczarskiego. W całej Unii, operacje eksportowe są limitowane dostępnością do kontenerów i frachtu. Aby móc kontynuować zagwarantowanie pełnej i żywotnej zdolności operacyjnej sektora mleka i produktów mlecznych w tym kryzysowym czasie, prosimy Komisję Europejską, aby:

1. Pozwolić na niezakłóconą dystrybucję mleka & produktów mlecznych w całej Unii i przez granice.

2. Aktywować mechanizm dopłat do prywatnego magazynowania, zgodnie z II częścią rozporządzenia (EU) 1308/2013 dla masła, odtłuszczonego mleka w proszku i serów (otwarte dla wszystkich typów serów)

3. Ustanowić system pozwalający na dostęp na zasadzie priorytetowej dla kontenerów i mocy przerobowych frachtu dla produktów zakwalifikowanych jako „istotne”, jak mleko & produkty mleczne.

(23.03.2020 za portalspożywczy.pl/EDA)


Współpraca