EDA wzywa komisarza Wojciechowskiego do działania

30.03.2020 -

Michel Nalet, przewodniczący EDA, wystosował pismo do Janusza Wojciechowskiego, komisarza UE ds. rolnictwa, w którym wzywa go do interwencji na rynku mleka.

W czasie ostatnich tygodni EDA była w stałym kontakcie ze służbami KE odnośnie rozwoju sytuacji mleczarstwa UE. – Jako rezultat naszej dzisiejszej pan-europejskiej videokonferencji Zarządu EDA, chciałbym podzielić się z Panem kluczowymi punktami – pisze Michel Nalet.

1) Dzisiaj sektor mleczarstwa UE mobilizuje wszystkie siły i energię na kontynuowanie bycia stabilnym i niezawodnym dostawcą wartościowych żywieniowo produktów i dla zapełnienia półek sklepowych i szaf chłodniczych w całej Unii i poza nią, w tych krytycznych czasach.

2) Bardzo wyjątkowe warunki na dzisiejszych rynkach (restrykcje w dostawach operacyjnych (jak opakowania), w odniesieniu do personelu i rynków zbytu (Horeca, targowiska na otwartym powietrzu, rynki eksportowe) oraz sezonowy szczyt produkcji mleka surowego) prowadzą do spadku cen szerokiego asortymentu produktów mlecznych, znacząco wpływając na naszą ekonomiczna stabilność.

3) Operatorzy podejmują pierwsze środki, aby być przygotowanymi na stosowanie mechanizmu interwencyjnego zakupu OMP.

4) Aktywacja mechanizmu dopłat do prywatnego magazynowania (dla proszku, masła, (wszystkich typów sera i mrożonego twarogu) jest opcją, która może natychmiast ulżyć rynkom i wesprzeć sektor mleka & produktów mlecznych w całej Unii.

Sektor mleczarski docenia wsparcie Komisji UE pomagające w codziennym rozwiązywaniu sytuacji kryzysowej związanej z covid 19:

Wszystkie kraje członkowskie zgodziły się z Panem i kategoryzowały mleko & produkty mleczne jako towary istotne, upubliczniając ich uprzywilejowanie i udogodnienia przy przekraczaniu granic. Bezprecedensowe wysiłki naszych partnerów – producentów mleka i naszych pracowników zakładów mleczarskich były wielokrotnie zauważane, nie tylko podczas ostatniej videokonferencji.

Przewodniczący Nalet podkreśla, że europejski przemysł mleczarski czyni wszelkie wysiłki, aby sprostać społecznym obowiązkom oraz dla zapewnienia skupu, przerobu i dystrybucji mleka i produktów mlecznych w całej Unii w dzisiejszych wyjątkowych okolicznościach.

– Dla zagwarantowania zrównoważonej przyszłości naszego istotnego i żywotnego sektora dla Europy, dla jej obywateli i jej ekonomii, prosimy Pana o bezzwłocznie wsparcie w aktywacji mechanizmu PSA, a także będziemy zmuszeni liczyć na Pana wsparcie w czasie gdy dzisiejszy kryzys się zakończy. Dla nas sektor mleczarski nie potrzebował kryzysu, aby widzieć żywotną rolę mleka i produktów mleka dla naszego społeczeństwa oraz o kluczowe znaczenie niezakłóconego funkcjonowania naszego Jednolitego Rynku poprzez granice – czytamy w liście.

– Jesteśmy więcej niż gotowi zorganizować wideokonferencję Panem i Pańskich służb, w dogodnym dla Pana czasie, z naszymi członkami Prezydium EDA, dla dalszej wymiany poglądów na temat sytuacji mleczarstwa UE oraz nad ramami prac potrzebnych dla zrównoważonej przyszłości mleczarstwa w Europie – pisze na zakończenie.

(30.03.2020 za portalspożywczy.pl/EDA)


Współpraca