Eksperci twierdzą, że "dołek" mleczny potrwa do lata. Wiele gospodarstw nie przetrwa Ceny Rolnicze – dopłaty i dotacje z UE

16.02.2023 -

Na rynku mleka obserwujemy zdecydowane obniżki cen skupu tego surowca. W styczniu i lutym cena mleka surowego w skupie spadła o 50-80 gr/l w zależności od mleczarni. Średnia cena skupu wynosi obecnie w woj. wielkopolskim około 2,40 zł/l. To prawdopodobnie nie jest jeszcze koniec tych obniżek – informuje Wielkopolska Izba Rolnicza.

Mleczarnie przygotowują swoich dostawców na kolejne redukcje. Przyczyn tego stanu rzeczy może być kilka. Jedna z nich to spadki cen na światowych rynkach mleka w proszku i masła, a Polska jest dużym eksporterem tych produktów. W ostatnim okresie czasu zaczęły spadać detaliczne ceny masła, co również powoduje gorszą sytuację mleczarni specjalizujących się w tym produkcie. Mleczarnie odczuwają wzrost kosztów produkcji, w tym głównie energii, paliw oraz kosztów pracy. Presja cenowa sieci detalicznych nie pozwala na przeniesienie tych kosztów w cenie produktu, lecz powoduje właśnie obniżkę cen surowca. Obniżka cen skupu mleka zdecydowanie negatywnie działa na ekonomikę gospodarstw mleczarskich. Przy dzisiejszych kosztach produkcji mleka, cena skupu w wielu przypadkach ich nie pokrywa. W szczególności dotyczy to gospodarstw, które nie posiadają wystarczającej bazy paszowej i muszą kupować pasze i komponenty białkowe – czytamy w komunikacie wielkopolskiego samorządu rolniczego.

„W trudnej sytuacji są też gospodarstwa, które inwestowały i muszą spłacać obecnie drogie kredyty. Ubiegły rok, pozwolił wielu producentom pozyskać pewne nadwyżki finansowe, które w tej chwili będą bardzo pomocne w przetrwaniu okresu niskich cen. Pytanie tylko jak długi on będzie i jak bardzo jeszcze cena mleka spadnie. Dużo też będzie zależało od kosztów produkcji mleka. Tu pewne nadzieje można wiązać ze spadkiem cen nawozów i zbóż paszowych. Jeśli pogoda dopisze i produkcja pasz objętościowych przyniesie oczekiwane rezultaty to wiele gospodarstw przejdzie kryzys cenowy suchą stopą. Eksperci twierdzą, że „dołek” mleczny potrwa do lata. Wiele zależeć będzie od profilu produkcji mleczarni oraz jej zasobów finansowych niezbędnych do przetrwania trudnego czasu. Producenci mleka mogą pozyskać dodatkowe finansowanie w postaci dopłat z ekoschematu „Dobrostan”. Szczególnie w trudnych czasach warto się tym zainteresować i pozyskać takie dofinansowanie. Nieco optymizmu do naszej analizy wnoszą ostatnie zwyżki cen produktów mleczarskich na giełdzie w Nowej Zelandii” – czytamy w analizie WIR.

Krajowa Rada Izb Rolniczych w piśmie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Henryka Kowalczyka zwróciła się w imieniu producentów mleka, o pilne podjęcie na szczeblu Unii Europejskiej rozmów w sprawie uruchomienia skupu interwencyjnego mleka w proszku i masła. Notowane spadki cen skupu mleka uderzają w producentów rolnych, stawiając ich w trudnej sytuacji produkcji poniżej progu ekonomicznego przez dłuższy czas, co również spowoduje likwidację gospodarstw mleczarskich. KRIR zawnioskował do szefa resortu rolnictwa o objęcie zakładów przetwórstwa mleczarskiego preferencyjnymi rozwiązaniami w zakresie cen gazu i energii elektrycznej.

– Brak takich rozwiązań może spowodować ograniczenie wielkości zbytu, produkcji, utratę części rynku, upadłość spółdzielni mleczarskich oraz likwidację hodowli krów mlecznych przez dużą liczbę polskich rolników, a w konsekwencji niekorzystne zagadnienia dla rynku mleczarstwa w Polsce. Branża mleczarska to praktycznie jedyny sektor rolnictwa, w którym utrzymano polski potencjał własnościowy zakładów przetwórczych, należący do dziesiątków tysięcy rolników i ich rodzin, dlatego nie możemy pozwolić na ryzyko utraty tej pozycji – apeluje KRIR.

(16.02.2023 za cenyrolnicze.pl)


Współpraca