Ekspert: Polmlek ma potencjał, by dokonywać odważnych przejęć poza Polską

18.11.2022 -

Polmlek w 2022 roku przeprowadził niedużą transakcję w Maroku, natomiast jest to firma, która ma potencjał żeby robić fuzje i przejęcia w innych krajach z odważnym podejściem - mówił Łukasz Targoszyński, partner w Kancelarii Baker McKenzie na FRSiH 2022.

Jaki był rok 2022 dla fuzji i przejęć w branży spożywczej?

Łukasz Targoszyński, partner w Kancelarii Baker McKenzie uczestniczył w sesji "Gorączka przejęć, czyli co wywołało falę konsolidacji" na Forum Rynku Spożywczego i Handlu 2022.

Jak przyznał, z perspektywy fuzji i przejęć 2022 rok nie był tak trudny jeśli nie patrzymy tylko i wyłącznie na branżę spożywczą.

- Mieliśmy mniejszą aktywność w sektorze spożywczym, ale jako całość liczba fuzji i przejęć nie spadła - była wręcz rekordowa. Wzrost kosztów energii i inflacja będą miały istotny wpływ na zmniejszenie aktywności transakcyjnej. Wyniki spółek nie są przewidywalne. To spowoduje, że fundusze, które są aktywne w różnych branżach mniej będą patrzeć na sektor spożywczy, a zwrócą się w kierunku obszarów, które są nieco bardziej odporne na inflację, jak firmy technologiczne czy e-commerce- dodał.

Czy firmy spożywcze będą przejmować mimo kryzysu?

W ocenie Targoszyńskiego inflacja i trudna sytuacja na rynku mogą być pozytywnym czynnikiem z kilku względów.

- Gdy w firmie dzieje się źle, łatwiej nam sięgnąć po innowacyjność. Gdy marżowość spada, musimy coś zmienić żeby przetrwać, więc jest to szansa. W obliczu kryzysu firmy, które mają dostęp do gotówki albo finansowania, jeśli będą miały odwagę by inwestować, może być to okazja na przejęcie ciekawych firm, które mogły popaść w kłopoty - mówi.

Partner w Kancelarii Baker McKenzie ocenił, że na rynku widać już sporo firm z problemami.

- Na razie nie ma dużo tzw. distressed assets, ale są już 'stressed assets', gdzie widzimy po wynikach, że jest coraz gorzej. Możliwe jest też, że banki będą zmuszały firmy do poszukiwania inwestora i wyjścia z sytuacji poprzez dokapitalizowanie przez nowego inwestora - dodał.

Polmlek ma potencjał, by dokonywać odważnych przejęć poza Polską

W ocenie Łukasza Targoszyńskiego z perspektywy firmy przejmującej zrobienie transakcji za 100 albo 500 mln to ten sam wysiłek organizacyjny.

- Dla wielu firm transakcje fuzji i przejęć nie są interesujące ze względu na zbyt mały poziom skali. Istotą tych procesów jest potransakcyjna integracja. Firmy, które rozważają akwizycje w kryzysie powinny odważnie patrzeć także na obszar krajów sąsiednich i Europy Zachodniej. Maspex to robił, podobnie jak InPost we Francji. Polmlek zrobił niedużą transakcję w Maroku, natomiast jest to firma, która ma potencjał żeby robić fuzje i przejęcia w innych krajach z odważnym podejściem. W Polsce wciąż zostaje miejsce na konsolidację rynku przez podmioty mniejsze, które mogą urosnąć w ten sposób - dodał.

W Polsce brakuje joint ventures

Ekspert zauważa, że w Polsce wciąż jest mało przykładów zawiązywania spółek typu joint-venture, czyli tworzenia jednego dużego podmiotu przez dwie osobne firmy.

- Dzięki temu zyskujemy skalę i możemy lepiej poradzić sobie z efektami kryzysu. W kryzysie dużym bywa łatwiej. Dziś wycena wielu firm na giełdzie się urealniła, w związku z czym mogą się tam znaleźć ciekawe okazje akwizycyjne - podsumował.

(18.11.2022 za portalspozywczy.pl)


Współpraca