EMB: Mechanizm rekompensat za dobrowolne ograniczenie produkcji mleka musi znaleźć umocowanie prawne

17.12.2020 -

EMB: Mechanizm rekompensat za dobrowolne ograniczenie produkcji mleka musi znaleźć umocowanie prawne

Parlament, Rada i Komisja Europejska negocjują obecnie przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej UE w ramach rozmów trójstronnych. Europejska Rada ds. Mleka widzi tu szansę na trwałe wprowadzenie instrumentu kryzysowego w postaci dobrowolnej redukcji produkcji mleka.

Jak informuje EMB, dobrowolne zmniejszenie wolumenu produkcji podczas poważnych kryzysów jest częścią stanowiska Parlamentu Europejskiego. Zgodnie z tym przepisem producenci mieliby możliwość zmniejszenia produkcji w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku o kilka punktów procentowych w określonym okresie, w obliczu nieuchronnych, znacznych obniżek cen na poziomie UE. Ci, którzy skorzystaliby z tej oferty, mogliby liczyć na odszkodowanie za każdy niewyprodukowany litr mleka.

Jak przypomina organizacja, hodowcy bydła mlecznego doświadczyli trzech poważnych kryzysów w ciągu ostatnich dziesięciu lat - w latach 2009, 2012 i 2015-17. Dopiero podczas trzeciego kryzysu, w czerwcu 2016 r., kiedy średnia cena w UE wynosiła zaledwie 25,70 eurocentów/kg, po wielu wahaniach UE uruchomiła dobrowolny program redukcji wolumenu. Gdy tylko instrument ten zaczął działać, ceny zaczęły bardzo szybko rosnąć. W ciągu zaledwie kilku miesięcy wzrosły z poziomu znacznie poniżej 30 do 33,4 centów/kg (styczeń 2017).

W obliczu szczególnie poważnego kryzysu, w którym sam dobrowolny system redukcji wolumenu by nie wystarczył, Parlament Europejski zaleca dalsze wzmocnienie tego instrumentu.

EMB zabiega o to, aby instrument ten był zakotwiczony w prawodawstwie, ponieważ ostatnie kryzysy pokazały, że bez wykonalności prawnej istnieje duże ryzyko, że narzędzie to nie zostanie użyte lub zostanie uruchomione zbyt późno.

Zdaniem organizacji należy również ulepszyć mechanizm wczesnego ostrzegania, m.in. poprzez dodanie odpowiedniej definicji kryzysów i powiązanie z uruchomieniem mechanizmu dobrowolnej redukcji wolumenu produkcji, tak aby uczynić go skutecznym systemem ostrzegawczym.

(17.12.2020 za farmer.pl)


Współpraca