EMB: Spadek cen mleka poniżej kosztów produkcji to wyzysk naszych rolników

02.05.2023 -

Europejska Rada ds. Mleka sygnalizuje, że produkcja mleka w wielu krajach europejskich zmierza w kierunku przewagi kosztów nad cenami i wzywa mocodawców do szybkich działań, mających uchronić producentów przed kolejnym kryzysem.

Producenci mleka w Europie zmierzają w kierunku „znaczącego niedoboru kosztów”, ostrzega wiodąca grupa lobbingowa reprezentująca 100 000 producentów mleka .

Według EMB rolnicy potrzebują prawodawstwa na poziomie Unii Europejskiej, aby sprawić, że ceny producentów będą wyższe niż koszty produkcji. Organizacja, która ma członków w 16 krajach europejskich, w tym w Irlandii, powiedziała, że ubiegły rok był wyjątkowym rokiem dla niektórych hodowców bydła mlecznego, ale historycznie cena producenta nie odpowiada kosztom produkcji. EMB krytykuje również Komisję Europejską za „brak oznak” poważnego traktowania spadku cen producenta.

Kjartan Poulsen, prezes EMB, zdecydowanie odradza „lekceważenie” wpływu spadku cen producentów na system rolny UE.

-Kiedy ceny spadają znacznie poniżej kosztów produkcji, nie jest to korekta rynku, ale całkowity wyzysk naszych rolników i naszego systemu żywnościowego – powiedział Poulsen.

Ubywa producentów mleka

EMB podkreśliła, że w niektórych krajach, takich jak Litwa, ponad 10 procent producentów opuściło sektor produkcji mleka. EMB uważa, że nadszedł czas, aby dokładnie przestudiować rynek i wykorzystać wszystkie możliwości, aby zapobiec rosnącej nierównowadze rynkowej.

Zasugerowano, że jednym ze środków zaradzenia tej nierównowadze mogłoby być natychmiastowe wdrożenie ogólnounijnej dobrowolnej redukcji produkcji. EMB opowiada się również za reformą systemu rolnego UE w kierunku modelu społecznie zrównoważonego w perspektywie średnioterminowej.

- Potrzebujemy systemu, który zapewni rolnikom odpowiednie ceny i dochody, aby mogli dalej produkować żywność i budować bezpieczny i suwerenny system żywnościowy dla obywateli UE – apeluje organizacja producentów mleka.

Zgodnie z najnowszymi krótkoterminowymi prognozami Komisji Europejskiej dotyczącymi bydła mlecznego, ogólna wielkość stada mlecznego w UE może zmniejszyć się o 1% w 2023 r. EBM przewiduje również, że spadająca cena surowego mleka w UE prawdopodobnie doprowadzi do wzrostu uboju, ponieważ koszty paszy i innych środków produkcji mogą pozostać wysokie.

(02.05.2023 za farmer.pl)


Współpraca