EMB wzywa europejskich decydentów do podjęcia działań antykryzysowych na rynku mleka

26.09.2023 -

Europejska Rada ds. Mleka apeluje do UE, aby się wreszcie obudziła i uruchomiła środki nadzwyczajne, aby zapobiec upadkowi europejskiego rynku mleka.

Kjartan Poulsen, prezes Europejskiej Rady ds. Mleka asbl (EMB), podniósł alarm: „Jesteśmy w środku kryzysu. Najwyższy czas podjąć działania!”

  • Ceny mleka w państwach członkowskich UE sukcesywnie spadają, a producenci zmuszeni są do zamykania działalności.
  • EMB wydaje pilne ostrzeżenie, że Europa straci zarówno ekonomicznie, jak i społecznie, jeśli krowy nie będą już hodowane na obszarach wiejskich.

Biorąc pod uwagę fatalną sytuację na rynku mleczarskim, jeśli chodzi o ceny mleka, Kjartan Poulsen, prezes Europejskiej Rady ds. Mleka asbl (EMB), podniósł alarm: „Jesteśmy w środku kryzysu. Najwyższy czas podjąć działania!”

Nie możemy zaakceptować tego, że choć decydenci UE widzą, że sytuacja jest niejasna, pozostają bezczynni i przekazują odpowiedzialność poszczególnym państwom członkowskim – apeluje Poulsen.

Dodaje, że nadszedł czas, aby Komisja Europejska wzięła na siebie odpowiedzialność na poziomie UE i wreszcie odciążyła rynek mleka, uruchamiając dobrowolne ograniczanie produkcji.

Spadają ceny mleka na rynku UE

Ceny mleka w państwach członkowskich UE sukcesywnie spadają, a producenci zmuszeni są do zamykania działalności. EMB wydaje pilne ostrzeżenie, że Europa straci zarówno ekonomicznie, jak i społecznie, jeśli krowy nie będą już hodowane na obszarach wiejskich, a gospodarstwa rolne nie będą mogły kontynuować działalności.

- Rolnictwo jest podstawą regionów wiejskich i infrastruktury i bez niego obszary wiejskie po prostu uległyby załamaniu – wyjaśnia Boris Gondouin, francuski przedstawiciel w Komitecie Wykonawczym EMB.

- Aby zachować różnorodność biologiczną, musimy w końcu położyć podwaliny pod zrównoważony rozwój gospodarczy i społeczny – podkreśla Pat McCormack, irlandzki przedstawiciel w Komitecie Wykonawczym EMB.

- To naprawdę najwyższy czas, aby decydenci zebrali wolę stworzenia ram dla lepszej dystrybucji marż w łańcuchu dostaw. Dzięki temu ceny pokrywające koszty staną się rzeczywistością dla producentów, a jednocześnie zapewnią, że ceny pozostaną dostępne dla konsumentów – uważa Elmar Hannen, wiceprezes EMB.

(26.09.2023 za farmer.pl)


Współpraca