Firma Elopak zamyka ukraińskie zakłady oraz zawiesza prace w Rosji

24.03.2022 -

Firma Elopak mająca swój zakład w Fastowie na Ukrainie została już tymczasowo zamknięta. Obecnie norweski gigant pracuje nad bezpieczeństwem pracowników.

Jednocześnie norweska firma poinformowała o natychmiastowym zamknięciu swoich zakładów w Rosji. „Elopak z całego serca potępił niesprowokowany atak rządu Rosji i popiera wynikające z niego sankcje gospodarcze wprowadzone przez UE i inne podmioty” – mówi komunikat spółki.

Norweska firma pomaga pracownikom z Ukrainy

„Będziemy nadal wypłacać pensje naszym 336 pracownikom bezpośrednio dotkniętym do odwołania. Jako część ważnego łańcucha dostaw żywności, Elopak nadal monitoruje i ocenia sytuację. Oceniamy, jak najlepiej możemy dostosować nasze działania, aby wspierać stały dostęp do podstawowych towarów w regionie Europy Wschodniej” – mówią przedstawiciele firmy.

Według nieoficjalnych informacji przedstawianych m.in. przez forummleczarskie.pl, w Rosji występuje niedobór opakowań kartonowych do płynnej żywności. Trwa poszukiwanie alternatyw oraz widoczna jest zwyżka cen.

Elopak wycofuje się z Rosji, Hochland alarmuje

Elopak poinformowała o natychmiastowym zamknięciu swoich zakładów w Rosji. Tymczasem, Hochland Polska alarmuje, że koszty wytworzenia mleka gwałtownie rosną. Sytuacja w związku z wojną w Ukrainie nie napawa optymizmem.

Prezes Zarządu Piotr Knauer zwraca uwagę na obecnie trudną sytuację na rynku. Peturnacje makroekonomiczne m.in. szalejące kursy walut i ceny ropy oraz gazu pogłębiają kryzys. Zarówno koszty wytworzenia mleka, jak i koszty przetwórstwa gwałtownie rosną i co najgorsze, będą rosnąć nadal.

Hochland przestrzega przed obecną sytuacją w Ukrainie. Krzysy pogłębiają sankcje, oczekiwane kontrsankcje ekonomiczne, które wpłyną na ceny pasz oraz rosnące ceny ropy i gazu. Piotr Knauer, Dyrektor Generalny, prezes Zarządu Hochland Polska mówi, że becna sytuacja w mleczarstwie i generalnie w rolnictwie nie napawa optymizmem. W poprzednim tygodniu, w programie “(O)ceny rolnicze” Jarosław Malczewski, prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej

informował, że wojna w Ukrainie prowadzi do dalszych wzrostów cen artykułów mleczarskich. Przedstawił również notowania cen produktów gotowych w Polsce i UE oraz podaż mleka surowego w UE, USA i Oceanii.

Drastycznie rosną zarówno koszty wytworzenia mleka, jak i przetwórstwa. Wszystko to odbije się na kieszeniach konsumentów, ponieważ – jak zwraca uwagę prezes Hochland Polska – nie ma szans skompensować takich wzrostów cen wyłącznie z działań wewnątrz firmowych. Podnoszenie cen ma zapobiec załamaniu się firm mleczarskich oraz gospodarstw rolnych.

(24.03.2022 za swiatrolnika.info)


Współpraca