Gdzie i jak inwestuje Polmlek? „Technologiczny skok cywilizacyjny"

Rok 2023 był dla Grupy Polmlek czasem dużych inwestycji. - Choć głośno mówi się o przejęciach i akwizycjach, my w minionym roku postawiliśmy także na modernizację kluczowych zakładów - mówi Jerzy Borucki, współwłaściciel Polmleku.

Polmlek zaliczył skok cywilizacyjny

Kryzys ostatnich 12 miesięcy potwierdza, trafność decyzji inwestycyjnych — wyniki ekonomiczne pokazują, jak ważny jest rozwój i nowoczesne technologie. W całej branży spożywczej rok 2023 był zdecydowanie trudniejszy od 2022 roku. Spadki wartości sprzedaży zanotowały nie tylko mleczarnie, ale większość zakładów przetwórstwa spożywczego. Widać, jak na dłoni, że coraz trudniej będzie się utrzymać firmom, które przespały czas inwestowania w hi-tech.
Dziś można powiedzieć, że fabryki Polmleku zaliczyły technologiczny skok cywilizacyjny – co miejmy nadzieję, przełoży się na zwiększenie sprzedaży. Analizując poszczególne segmenty sprzedaży – niemal do końca ostatniego kwartału 2023 trwała walka o utrzymanie wolumenów w poszczególnych sektorach. Wewnętrzne analizy pokazują, gdzie spieniężenie było najlepsze. Wszędzie tam, gdzie udało nam się w ciągu minionych lat wyprzedzić konkurencję, automatyzować proces, wprowadzać nowoczesne produkty (jak WPC i laktozę), odejść od tradycyjnego modelu handlu, odnotowaliśmy zyski – zauważa Jerzy Borucki, współwłaściciel Polmleku.

 

Stałe inwestycje w Lidzbarku Warmińskim

Myśląc o rozwoju nowoczesnego mleczarstwa i o podboju rynków, dzięki którym firma może czuć się bezpieczne biznesowo, Borucki podaje przykład zakładu w Lidzbarku Warmińskim.
Choć od 8 lat jest to jedna z nowocześniejszych mleczarni w kraju i Europie, nie zwalniamy tempa działań na Warmii. W połowie roku oddaliśmy w Lidzbarku do użytku wysokospecjalistyczną mieszalnię proszków, jest całkiem nowa suszarnia typu Filtermat. Nowoczesne centrum logistyczne stworzone w ubiegłym roku z myślą o proszkach właśnie. Daje nam to wszystko razem niemal nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o tworzenie wyrobów sproszkowanych i ich eksport na światowe rynki – wylicza Jerzy Borucki.

 

Polmlek utworzył centrum badawczo rozwojowe

Krokiem milowym z perspektywy przyszłości polskiego mleczarstwa jest utworzenie w Lidzbarku kolejnego centrum badawczo rozwojowego, gdzie pracuje się nad pełnoskalową produkcją laktoferyny.
Po latach przymiarek i analiz jesteśmy gotowi wraz z naszymi partnerami naukowymi do intensyfikacji badań, których wynik pozwoli wdrożyć technologię przemysłowej produkcji tego arcy-cennego aktywnego białka. Wierzę, że podobnie, jak w przypadku odważnego projektu i podjęcia przez szefów ryzyka budowy nowatorskiej wówczas proszkowni WPC (8 lat temu), także tym ruchem wyprzedzimy konkurencję – dodaje Marcin Witulski prezes Polmlek sp. z.oo.

 

Pieniądze trafiły również do Fortuny

Lidzbark to nie jedyny zakład, w którym Polmlek może chwalić się mleczarstwem na światowym poziomie. W Polmleku Grudziądz gotowy jest do produkcji mozzarelli, na skalę jakiej w tej części Europy nikt jeszcze nie testował. Linie są w pełni zautomatyzowane, a pakowaniem zajmują się roboty. Oddano do użytku praktycznie całkowicie nową masłownię.
Nowe linie powstały w Fortunie, nasz producent soków i napojów poszerza gamę wyrobów, konkurując na światowych rynkach i półkach dużych sieci. Piotrków Kujawski i Wolsztyn to zakłady, w których rozpoczęliśmy zakrojone na szeroką skalę procesy inwestycyjne, o których — mamy nadzieję — będzie niedługo głośno. Zmiany i rozbudowę przechodzi zakład w Raciążu. Automatyzujemy produkcję w mniejszych spółkach, w Gościnie, w Makowie Mazowieckim, w Goliszewie, w zakładzie w Końskich, Warlubiu – wylicza Andrzej Grabowski, współwłaściciel Polmleku.
Dziś klucz do sukcesu to automatyzacja i robotyzacja, ale też elastyczność i szybkość podejmowania biznesowych decyzji.

 

Polmlek w liczbach

Polmlek zatrudnia ponad 4500 pracowników w 15 zakładach. W tym niemal 1500 pracowników w należącym do Grupy Polmlek Jibal w Maroku.
Surowiec dla zakładów Grupy Polmlek dostarcza 9800 rolników i sadowników.
W 2022 roku Grupa Polmlek miała 9,8 mld złotych przychodu ze sprzedaży.
 

Współpraca