Gdzie produkuje się najwięcej mleka na świecie?

27.01.2021 -

Na całym świecie około 150 milionów gospodarstw domowych zajmuje się produkcją mleka. Zobacz, w których krajach produkuje się go najwięcej.

W ostatnich dziesięcioleciach kraje rozwijające się zwiększyły swój udział w światowej produkcji mleka. Przyrost ten jest w większym stopniu wynikiem wzrostu liczby zwierząt hodowlanych niż wzrostu wydajności jednostkowej. W wielu krajach rozwijających się produktywność mleczarstwa jest ograniczona przez złej jakości zasoby paszowe, choroby, ograniczony dostęp do rynków i usług oraz niski potencjał genetyczny zwierząt mlecznych w produkcji mleka. W przeciwieństwie do krajów rozwiniętych, w wielu krajach rozwijających się panuje gorący i często wilgotny klimat, który jest niekorzystny dla mleczarstwa.

Niektóre państwa rozwijające się mają długą tradycję produkcji mleka, a mleko lub jego przetwory odgrywają ważną rolę w diecie. Inne kraje dopiero niedawno wyraźnie zwiększyły produkcję mleka. Większość tych pierwszych znajduje się na Morzu Śródziemnym i na Bliskim Wschodzie, na subkontynencie indyjskim, w regionach sawanny Afryki Zachodniej, na wyżynach Afryki Wschodniej oraz w części Ameryki Południowej i Środkowej. Natomiast kraje bez długiej tradycji produkcji mleczarskiej znajdują się w Azji Południowo-Wschodniej (w tym w Chinach) i regionach tropikalnych z wysokimi temperaturami otoczenia.

W ciągu ostatnich trzech dekad światowa produkcja mleka wzrosła o ponad 59%, z 530 milionów ton w 1988 roku do 843 milionów ton w 2018 roku. Obecnie największym na świecie producentem mleka są Indie z 22% światowej produkcji, za nimi plasują się Stany Zjednoczone, Chiny, Pakistan i Brazylia.

Od lat 70. XX wieku większość ekspansji produkcji mleka miała miejsce w Azji Południowej, która jest głównym motorem wzrostu produkcji mleka w krajach rozwijających się. Z kolei produkcja mleka w Afryce rośnie wolniej niż w innych regionach rozwijających się z powodu ubóstwa raz niekorzystnych warunków klimatycznych w niektórych regionach.

Kraje o największych nadwyżkach mleka to Nowa Zelandia, Stany Zjednoczone, Niemcy, Francja, Australia i Irlandia. Natomiast kraje o największych deficytach mleka to Chiny, Włochy, Federacja Rosyjska, Meksyk, Algieria i Indonezja.

Poniżej przedstawiamy listę 10 państw z najwyższą produkcją mleka (FAO, 2016 r.). Z krajów tych pochodzi 62% światowej produkcji mleka.

1. Indie – 20%

2. USA – 12%

3. Chiny – 5%

4. Pakistan – 5%

5. Brazylia – 4%

6. Rosja – 4%

7. Niemcy – 4%

8. Francja – 3%

9. Nowa Zelandia – 3%

10. Turcja – 2%

(27.01.2021 za farmer.pl)


Współpraca