Globalne firmy mleczarskie ogłosiły sojusz na rzecz ograniczenia emisji metanu podczas COP28

07.12.2023 -

Sześć największych firm mleczarskich na świecie zapowiedziało publikację raportów prezentujących emisję gazów cieplarnianych, generowanych przez produkcję mleka. Podmioty zobowiązały się jednocześnie do wprowadzenia rozwiązań ograniczających emisję.

Jak podaje Reuters, sześć największych na świecie firm mleczarskich wkrótce zacznie ujawniać dane dotyczące emisji metanu w ramach nowego globalnego sojuszu zapoczątkowanego podczas szczytu klimatycznego Organizacji Narodów Zjednoczonych w Dubaju.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa zwierzęta gospodarskie odpowiadają za około 30% globalnej antropogenicznej emisji metanu. Grupy zwolenników stwierdziły, że rozwiązanie problemu metanu pochodzącego od zwierząt gospodarskich powinno być głównym priorytetem tegorocznego szczytu COP28.

Pięciu członków sojuszu na rzecz działań na rzecz metanu mlecznego – Danone, Bel Group, General Mills, Lactalis USA, Kraft Heinz i Nestle – rozpocznie raportowanie swoich emisji metanu do połowy 2024 r., a do końca tego roku przedstawi plany działania.

Według amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska metan jest prawie 30 razy silniejszy niż dwutlenek węgla, co czyni go głównym przedmiotem prób ograniczenia globalnego ocieplenia.

Ograniczanie emisji metanu wymaga wsparcia

Ograniczanie emisji metanu z gospodarstw mleczarskich oznacza zapewnienie rolnikom na całym świecie wsparcia zarówno technicznego, jak i finansowego, aby mogli eksperymentować z możliwymi rozwiązaniami, takimi jak np. dodatki paszowe.

W tym roku firma Danone zobowiązała się do ograniczenia emisji metanu z łańcucha dostaw świeżego mleka o 30% do 2030 r.

Jak wynika z oceny z 2021 r. przeprowadzonej przez Koalicję na rzecz Klimatu i Czystego Powietrza oraz Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska, ograniczenie emisji metanu spowodowanego działalnością człowieka o 45% w tej dekadzie pozwoliłoby utrzymać globalne ocieplenie na poziomie poniżej 2 stopni Celsjusza.

Firmy zaangażowane w nowy sojusz nie muszą zobowiązywać się do ograniczenia emisji metanu o określoną wartość, ale dokładniejsze pomiary i raportowanie są dla nich kluczowymi narzędziami pozwalającymi ostatecznie zredukować swoje emisje.

W skali globalnej produkcja żywności odpowiada za około jedną trzecią globalnych emisji gazów cieplarnianych. Przywódcy tegorocznej COP zobowiązali się, że szczyt obejmie działania dotyczące emisji z sektora spożywczego.

(07.12.2023 za farmer.pl)


Współpraca