Goodspeed i Foodsi łączą siły i „uratują” nadwyżki jedzenia. Paczki w okazyjnych cenach z dostawą w całej Polsce
Grupa Goodspeed, niekwestionowany lider w zakresie wysokospecjalistycznych usług logistycznych w temperaturze kontrolowanej dla producentów cateringów dietetycznych w Polsce, rozpoczyna współpracę z Foodsi, czyli pierwszą polską aplikacją do ratowania jedzenia i innych produktów, które mogłyby się zmarnować. Razem pomogą cateringom w bezobsługowym zarządzaniu nadwyżkami jedzenia i dostawach do konsumentów paczek w okazyjnych cenach.
Dzięki współpracy nadprodukcja generowana przez cateringi może trafić prosto pod drzwi konsumentów w całym kraju w cenie nawet 50% niższej niż standardowa. To odpowiedź na potrzeby producentów, którzy mogą w ten sposób zminimalizować straty wynikające z nadprodukcji żywności, jak i konsumentów, którzy zyskają dostęp do jakościowych, gotowych do spożycia dań w okazyjnej cenie.
Foodsi i Goodspeed łączą siły w ramach inicjatywy wspierającej producentów cateringów dietetycznych w zarządzaniu nadwyżkami jedzenia. Dzięki współpracy z Goodspeed Foodsi udostępni możliwość sprzedaży nadprodukcji generowanej przez cateringi dietetyczne. Dla producentów to możliwość bezobsługowej sprzedaży nadwyżek jedzenia i zapobieganie jej marnowaniu.
Nowa usługa rewolucjonizuje dotychczasowe podejście panujące na rynku i umożliwia bezpośrednie dostawy pod drzwi konsumentów. W praktyce cateringi dietetyczne otrzymają możliwość wystawienia na platformie Foodsi oferty paczek niespodzianek z informacją o szacowanej kaloryczności oraz koszcie – zwykle to rabat na poziomie ok. 50% w stosunku do ceny regularnej.
Klient z kolei może składać zamówienie poprzez Foodsi. Wraz z nową aktualizacją, w aplikacji pojawi się dedykowany cateringom dietetycznym proces zakupowy. Użytkownik będzie mógł wybierać spośród ofert swoje ulubione marki czy kaloryczność menu. W następnym kroku wypełnia formularz adresowy.
Następnie Grupa Goodspeed przejmuje realizację zlecenia i dostarcza jedzenie do konsumentów w całej Polsce, utrzymując jakość transportowanej żywności dzięki kontrolowanej temperaturze. Foodsi to pierwsza polska aplikacja do „ratowania” m.in. żywności, ale również kosmetyków, kwiatów i wielu innych. Na platformie udostępnionej przez firmę sklepy mogą wystawiać oferty produktów w niższej cenie w przypadku, gdy ich termin ważności zbliża się ku końcowi lub pojawia się nadprodukcja.
– Partnerstwo z Foodsi to rewolucja na rynku dostaw przecenionych paczek z nadwyżek producentów cateringu. Dzięki integracji aplikacji z naszą platformą korzystanie z opcji wystawiania do sprzedaży nadwyżek jedzenia oraz zamawiania ich przez konsumentów będzie proste i praktycznie bezobsługowe. Producenci decydują, ile paczek sprzedają i w jakiej cenie, a dalsza część współpracy z ich perspektywy wygląda jak realizacja zwykłego zamówienia. Dzięki naszym technologiom umożliwiamy komunikację między Foodsi, a firmami cateringowymi z całej Polski. Mamy doświadczenie w automatyzacji pracy i obniżaniu kosztów producentów cateringów dietetycznych, znamy ich potrzeby – a ta współpraca to odpowiedź na nie. Odpowiadamy także na potrzeby konsumentów szukających korzystnych cenowo zakupów. Po raz pierwszy polscy klienci zyskują dostęp do bezpośredniej dostawy paczek z nadprodukcji żywności z całej Polski – mówi Sylwester Rypina, prezes zarządu Goodspeed.
– Zauważamy znaczny wzrost popularności trendu zero waste. Podyktowane jest to m.in. większą świadomością, ale także presją inflacyjną, która sprawia, że przeciętny konsument uważniej ogląda każdą wydaną złotówkę. Z drugiej strony mamy szybko rosnącą branżę cateringową, która ma wysokie koszty stałe i dynamicznie zmienną sprzedaż. Gdy tylko pojawia się ryzyko, że jakiekolwiek zasoby zostaną zmarnowane — wkracza Foodsi. Pomagamy przedsiębiorcom w sprzedaży nadwyżek i wspieramy ich płynność finansową, a konsumentom umożliwiamy tańsze zakupy i możliwość testowania diet pudełkowych różnych marek. Współpraca z Goodspeed otwiera dla nas nowe możliwości w kwestii ratowania żywności. W poprzednim roku uratowaliśmy prawie 700 ton jedzenia i jestem pewny, że razem uda nam się uratować znacznie więcej — komentuje Mateusz Kowalczyk, prezes zarządu i współzałożyciel Foodsi.
W Polsce marnuje się ok. 4,8 miliona ton żywności rocznie, jak wynika z raportu Banków Żywności[1]. A z drugiej strony, średnie ceny jedzenia w Polsce w 2024 roku mają wzrosnąć od 3% (projekcja Narodowego Banku Polskiego) do 5,3% (analiza Credit Agricole). Na wagę złota są zatem inicjatywy, które pomogą w lepszej redystrybucji jedzenia, pomagającej w ograniczeniu niesprzedanej nadprodukcji i udostępniające ją klientom w lepszej cenie.
Współpraca marek jest dla Goodspeed kolejną odsłoną ekspansji na polskim rynku, gdzie firma stale poszerza obszar dostaw, rozwija rozwiązania digitalowe dla branży HoReCa, które umożliwiają automatyzację procesów związanych z obsługą zamówień oraz sprawne doręczenia do klienta końcowego. To m.in. platforma Caterings – system CRM dla branży cateringu dietetycznego oraz StockEasy – aplikacja dla branży gastronomicznej monitorująca aktualne ceny produktów.
O Goodspeed
Niekwestionowany lider w zakresie wysokospecjalistycznych usług logistycznych w temperaturze kontrolowanej dla producentów cateringów dietetycznych w Polsce. Spółka ma największy obszar dostaw, które realizuje we wszystkich regionach w kraju, pokrywając łącznie ponad 4800 miast i miejscowości. Goodspeed posiada nowoczesny hub chłodniczy w Ołtarzewie (woj. mazowieckie) o powierzchni 2,3 tys. mkw., z którego realizowane są wszystkie dostawy.
Spółka dostarcza dziennie około 50-60 tys. diet pudełkowych ponad 200 różnych producentów z całego kraju. Goodspeed w 2009 roku założyli bracia Sylwester Rypina i Paweł Rypina, którzy są większościowymi udziałowcami spółki (50,2 proc. akcji). Od 2023 roku Goodspeed jest spółką portfelową Enterprise Investors, jednego z wiodących w regionie CEE funduszy private equity.
[1] https://bankizywnosci.pl/swiatowy-dzien-zywnosci-2023/