Ilu cudzoziemców pracuje w Biedronce?

23.09.2022 -

Sieć Biedronka to największy prywatny pracodawca w Polsce. Obecnie zatrudnia ponad 77 tys. pracowników. Z roku na rok w sieci zatrudnia się coraz więcej cudzoziemców.

Na koniec 2021 roku obcokrajowcy stanowili już 2,4% personelu.

Na koniec 2021 r. Biedronka zatrudniała 1 810 obcokrajowców

W swojej sieci Biedronka zatrudnia coraz więcej obcokrajowców. W 2021 roku spółka zatrudniała bezpośrednio 1 810 osób (o 332 więcej niż w 2020 roku) pochodzących m.in. z Ukrainy, Białorusi, Portugalii, Rosji, Mołdawii, Kazachstanu, Gruzji, Armenii, Słowacji i Rumunii. Na koniec 2021 roku obcokrajowcy stanowili 2,4% naszego personelu.

W Biedronce powołano specjalne stanowisko Koordynatora ds. rekrutacji cudzoziemców, wspierającego ich w zaadaptowaniu się do nowej pracy – czytamy w raporcie sieci.

W 2020 r. w Biedronce pracowało 1400 obcokrajowców

Na koniec 2020 r. sieć Biedronka zatrudniała ponad 73 tys. osób. Sieć zatrudniała wtedy 1400 osób pochodzących z takich krajów jak Ukraina, Białoruś, Rosja, Gruzja, Mołdawia, Bułgaria, Uzbekistan, Słowacja, Portugalia oraz Kolumbia. Obcokrajowcy stanowili wtedy prawie 2% wszystkich zatrudnionych bezpośrednio pracowników. W związku z rosnącą liczbą takich osób oraz wyzwaniami polskiego rynku pracy, w Biedronce stworzono wtedy specjalny zespół koordynatorów ds. rekrutacji cudzoziemców, wspierający osoby spoza Polski na etapie zatrudnienia i adaptowania się do nowej pracy. W zakresie obowiązków zespołu było wsparcie cudzoziemców w uzyskaniu karty pobytu, przygotowanie dokumentów pracowniczych, zapewnienie ważności pobytu oraz legalizacja dokumentów dla cudzoziemców.

2019 r. – ponad 900 cudzoziemców zatrudnionych w Biedronce bezpośrednio

Na koniec 2019 r. firma zatrudniała ponad 70 tys. osób. – To o kilkanaście tysięcy więcej niż maksymalna liczba kibiców, którą może pomieścić Stadion Narodowy w Warszawie – chwaliła się wtedy sieć.

Firma podawała wtedy, że zatrudnia bezpośrednio ponad 900 cudzoziemców (1,3% wszystkich zatrudnionych bezpośrednio) – w większości były to osoby z Ukrainy, ale w sieci pracowały również osoby z obywatelstwem białoruskim, filipińskim, hinduskim, kazachskim, litewskim, rosyjskim, rumuńskim, turkmeńskim, czeskim, albańskim, algierskim, bułgarskim, gruzińskim, hiszpańskim, jordańskim, słowackim, tunezyjskim, egipskim i greckim.

Ponadto obcokrajowcy zatrudnieni przez zewnętrzne agencje pracy stanowili średnio w 2019 r. 3,2% wszystkich zatrudnionych bezpośrednio pracowników. W firmie powstała wtedy ukraińskojęzyczna infolinia rekrutacyjna, która przekazywała informacje o możliwości pracy w Biedronce i obsługiwała zgłoszenia Ukraińców chcących pracować w firmie.

(23.09.2022 za dla handlu.pl)


Współpraca