Interpelacja poselska w sprawie Spółdzielni Mleczarskiej ROTR w Rypinie

Szanowni Państwo,



w ostatnim czasie głośnym echem odbiła się wiadomość, iż rolnicy poszkodowani w wyniku ogłoszenia upadłości przez Spółdzielnię Mleczarską ROTR w Rypinie nie mogą liczyć na adekwatną pomoc ze strony organów państwowych, jak ma to miejsce w przypadku rolników poszkodowanych przez Bielmlek.

W sprawie tej postanowił zainterweniować poseł Paweł Szramka, który poruszył niniejszą kwestię w interpelacji wystosowanej do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Interpelacja została zarejestrowana pod numerem 27260 i w najbliższych dniach będzie widoczna na stronie internetowej Sejmu, zaś w ciągu miesiąca powinna ukazać się odpowiedź na poruszone w niej problemy (bezpośredni link: https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=27260 ).

Poniżej wklejam jej pełną treść:

Interpelacja w sprawie nierównych zasad udzielania pomocy rolnikom poszkodowanym w wyniku ogłoszenia upadłości przez spółdzielnie mleczarskie

Szanowny Panie Ministrze,

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 lipca 2021 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa określa zasady pomocy dla producentów mleka, którym nie zapłacono za surowiec w latach 2019-2020, jeśli podmiot skupujący ogłosił upadłość. Wśród mechanizmów pomocowych wymienia się między innymi dopłatę do udziałów do 40 tys. złotych oraz rekompensatę za dostarczone mleko w wysokości do 80% wartości.

Udzielone na mocy wspomnianego rozporządzenia przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wsparcie obejmuje więc dostawców mleka poszkodowanych w wyniku upadłości Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek w Bielsku Podlaskim, pomija zaś tych, którzy ponieśli straty na skutek upadłości Spółdzielni Mleczarskiej ROTR w Rypinie (upadłość została ogłoszona w październiku 2018 roku). Tego rodzaju zróżnicowanie wywołało głębokie zdziwienie wśród rolników poszkodowanych przez ROTR. Swoje stanowisko w tejże sprawie wyrazili także radni Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego w przesłanym w ostatnich dniach do Prezesa Rady Ministrów liście.

W związku z powyższym uprzejmie proszę o udzielenie wyczerpujących odpowiedzi na poniższe pytania:

  1. Dlaczego w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 27 lipca 2021 roku uwzględniono jedynie lata 2019-2020, pomijając tym samym upadek Spółdzielni Mleczarskiej ROTR w Rypinie?
  2. Z jakich powodów rolnicy poszkodowani w wyniku upadku Spółdzielni Mleczarskiej ROTR w Rypinie nie mogą liczyć na adekwatne wsparcie, jakie zostało udzielone osobom poszkodowanym przez Bielmlek?
  3. Jakie propozycje może przedstawić ministerstwo tym rolnikom, którzy ucierpieli w wyniku ogłoszenia upadłości przez ROTR?

(Informacja Biura Poselskiego posła Pawła Szramki)


Współpraca