Jak brexit wpłynie na europejskie mleczarstwo?

16.10.2020 -

W najlepszym scenariuszu brexitu wielkość spadku eksportu produktów mleczarskich z UE do Wielkiej Brytanii osiągnie ok. 20%w najgorszym ok. 90 proc., jak wynika z danych przedstawionych przez Polską Izbę Mleka. Przy braku porozumienia ponad 1,2 mln ton produktów mleczarskich w UE może być zmuszonych do znalezienia nowych rynków, w przeciwnym razie brytyjscy konsumenci będą musieli wchłonąć zwiększone koszty taryfowe, jak podaje Izba.

Jak podaje Polska Izba Mleka, eksport produktów mleczarskich z UE do Wielkiej Brytanii spadnie o ok. 20% w przypadku porozumienia lub o ok. 90% w przypadku umowy o wolnym handlu i braku porozumienia. Konsekwencją braku porozumienia będzie również zaprzestanie importu z UE do Wielkiej Brytanii wybranych linii produktów (m.in. jogurty, maślanki, pasty mleczne, mleko, śmietana), co skutkować będzie nadwyżką surowego mleka w UE i koniecznością znalezienia nowego nabywcy.

– Nadchodzące etapy negocjacji w sprawie przyszłych stosunków między UE a Zjednoczonym Królestwem zadecydują o przyszłości europejskiego i brytyjskiego sektora mleczarskiego. Wszelkie wstrząsy, w tym w sektorze mleczarskim, będą miały wpływ na przemysłowy i społeczny rozwój Europy. Podczas rozmów należy znaleźć równowagę z korzyścią dla obywateli i przedsiębiorstw po obu stronach kanału La Manche – podkreśla PIM.

Wywóz produktów mleczarskich z UE stanowi ok. 99% (pod względem wielkości) przywozu produktów mleczarskich ze zjednoczonego Królestwa, podczas gdy ok. 92% (pod względem wielkości) wywozu ze Zjednoczonego Królestwa jest przeznaczone do UE, stosunki te mają dużą wartość dla obu stron, jak informuje Izba.

– Wielka Brytania postanowiła opuścić UE i rynek wewnętrzny, co oczywiście będzie miało skutki gospodarcze. Powinniśmy zadbać o to, aby konsumenci po obu stronach mogli nadal korzystać z szerokiej gamy produktów mlecznych o wysokich standardach po rozsądnych cenach - najlepiej poprzez zapewnienie ścisłej współpracy z zerowymi stawkami celnymi w handlu produktami mleczarskimi i przy jak najmniejszych kosztach oraz administracji granicznej – zaznacza PIM.

Konsekwencjami braku porozumienia może być zakłócenie przepływów w handlu produktami mleczarskimi w obu kierunkach.

– Ponad 1,2 mln ton produktów mleczarskich w UE może być zmuszonych do znalezienia nowych rynków, w przeciwnym razie brytyjscy konsumenci będą musieli wchłonąć zwiększone koszty taryfowe. W 2019 r. wywóz serów z UE do Zjednoczonego Królestwa wiązałby się z dodatkowymi kosztami w wysokości ponad 800 mln EUR. Wywóz produktów mlecznych ze Zjednoczonego Królestwa do UE również stałby się trudny z handlowego punktu widzenia, biorąc pod uwagę unijny plan taryfowy WTO dotyczący klauzuli najwyższego uprzywilejowania – podkreśla PIM. – Należy pamiętać, że 40% całkowitej żywności spożywanej w Wielkiej Brytanii pochodzi z krajów UE, 98% brytyjskiego importu nabiału pochodzi z UE oraz 35% środków chemicznych w rolnictwie – dodaje.

Lista konsekwencji brexitu bez porozumienia jest niestety długa.

– Od 1 stycznia 2021 r. obowiązywać będzie nowa dynamika obrotu. Czy nastąpi wzrost barier pozataryfowych - czy nie? W związku z brakiem porozumienia UE grożą opóźnienia w transporcie i logistyce, utrata elastyczności w łańcuchu dostaw, dodatkowe cła na nabiał w UE o 1,2 EUR, zwiększone koszty transakcji oraz kosztów nakładów w brytyjskim przemyśle rolnym. Brexit może spowodować negatywne skutki w sektorze mleczarskim powodując m.in. niedobór weterynarzy i wykwalifikowanych pracowników, dodatkowe koszty dla operatorów w całym łańcuchu wartości – wymienia PIM.

Po okresie przejściowym rząd Zjednoczonego Królestwa wprowadzi w życie kontrole przywozu towarów przyjeżdżających z UE do Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, w sposób podobny do obecnego traktowania przez Zjednoczone Królestwo towarów z krajów reszty świata, jak podkreśla PIM. Kontrole te zostaną wprowadzone w trzech etapach: w styczniu, kwietniu i lipcu. Oczekuje się, że od dnia 1 stycznia 2021 r. UE uruchomi również pełną kontrolę przywozu towarów przemieszczanych z Wielkiej Brytanii do UE.

(16.10.2020 za farmer.pl)


Współpraca