Jak Hochland ocenia wprowadzenie systemu kaucyjnego za opakowania mleczarskie?
01.04.2022 -
31 stycznia na stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany Projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawy o odpadach, dotyczący systemu kaucyjnego. Obejmuje także wprowadzenie kaucji za opakowania po napojach mlecznych. Jak Hochland Polska ocenia proponowane zmiany?
Rozbieżności pomiędzy projektem a dyrektywą unijną
- Branża mleczarska miała możliwość do komentowania projektu tej ustawy i korzystała z niej. Dużo dyskusji wzbudziła propozycja, że opakowania po napojach mlecznych mają być objęte systemem kaucyjnym. Sama dyrektywa Unii ma jednak inne ukierunkowanie, w jej preambule mówi się między innymi: „aby skoncentrować działania tam, gdzie są one najbardziej potrzebne, niniejsza dyrektywa powinna obejmować tylko te produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, które są najczęściej znajdowane na plażach w Unii…” - zwraca uwagę Peter Knauer, Dyrektor Generalny, Prezes Zarządu Hochland Polska.
Produkty mleczne są konsumowane głównie w domu
Jego zdaniem, ponieważ mleko, jogurty i inne przetwory mleczne w butelkach nie są zwykle konsumowane poza domem, to jest w formule „na wynos”, logiczne wydaje się usunięcie z projektu ustawy wymogu zbiórki opakowań po napojach mlecznych w systemie kaucyjnym. - Opakowania po tych produktach są zbierane z powodzeniem w ramach zbiórki pojemnikowej. Poza tym istnieją dość oczywiste powody natury sanitarnej, aby nie włączać takich opakowań w systemy kaucyjne – dlatego też, jak informuje w odpowiednim raporcie firma Deloitte, „żaden z europejskich systemów depozytowych nie obejmuje opakowań po mleku - chociaż w wielu krajach, są to opakowania częściowo pokrywające się z rodzajem przyjmowanych w ramach systemu materiałów typu butelki PET.” - mówi Peter Knauer.
- Priorytetem powinna być zatem koncentracja na tym, co naprawdę ma wpływ na środowisko – dodaje.
(01.04.2022 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)