Jak unijne normy dotyczące plastiku wpłyną na branżę spożywczą?

06.12.2023 -

Na kubeczkach i innych opakowaniach wykonanych z tworzyw sztucznych znajdą się grafiki przedstawiające żółwia, a plastikowe zakrętki będą na stałe przytwierdzone do butelek PET – to tylko niektóre z efektów wdrażania unijnych dyrektyw potocznie zwanych SUP (Single Use Plastic). Do nowych przepisów będą musieli się dostosować producenci z branży spożywczej – czytamy w portalu Onet Biznes.

Nowe przepisy UE w trosce o środowisko naturalne i nasze zdrowie

Dyrektywa SUP wprowadza w Europie rozwiązania, które mają ograniczyć negatywny wpływ odpadów plastikowych na środowisko. Chodzi zwłaszcza o zanieczyszczenia mórz, oceanów, plaż i terenów publicznych. Zmniejszenie ilości odpadów ma również pozytywnie odbić się na naszym zdrowiu i zmniejszyć ilość mikroplastiku, który dostaje się do ludzkich organizmów.

Przepisy dotyczące jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych, takich jak: kubki na napoje, podpaski, tampony, chusteczki nawilżane czy wyroby tytoniowe z filtrami obowiązują od 24 maja tego roku – przypomina Onet Biznes.

Jednorazowe kubki i sztućce będą zabronione?

Przepisy nie tylko wprowadzają mechanizmy ograniczania używania jednorazowych wyrobów plastikowych. Także wprost zakazują stosowania niektórych rozwiązań (np. sztućce jednorazowe czy kubki i pojemniki wykonane z EPS). Równie ważne są zapisy wymuszające na biznesie stosowanie rozwiązań prośrodowiskowych. Takim jest np. obowiązek stałego przytwierdzania zakrętek do butelek PET oraz opakowań wykonanych z tzw. Tetra Pak. Również uwzględniono w ustawie wymogi dotyczące poziomów selektywnej zbiórki butelek PET i użycia recyklatu w nowych produktach — tłumaczy Konrad Nowakowski z Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu Opakowań.

Ile butelek PET trzeba będzie zebrać w kolejnych latach?

Zgodnie z nowymi dyrektywami w Polsce w 2025 roku musi zostać zebranych 77% wprowadzonych na rynek butelek PET, a cztery lata później ta liczba ta powinna wynieść aż 90%. Podobne zapisy dotyczą użycia recyklatu w plastikowych butelkach. W roku 2025 ma on stanowić co najmniej 25% (jeżeli głównym składnikiem butelki jest politereftalan etylenu, tzw. butelka PET), a w roku 2030 co najmniej 30% składu.

Obowiązkowa opłata za plastikowe opakowania. Kto będzie nią obciążony?

W związku z wprowadzeniem nowych regulacji pojawi się obowiązkowa opłata za jednorazowe opakowania na produkty żywnościowe, w tym za kubeczki. Ten koszt będzie ciążyć na producencie, ale za obowiązek pobierania należności odpowiedzialni będą sprzedający. Te przepisy dotyczą właścicieli automatów, a także hoteli, pensjonatów czy firm organizujących targi lub konferencje, które w trakcie swoich projektów mogą korzystać z jednorazowych kubków, sztućców czy opakowań na żywność.

Wysokość opłaty każdorazowo określi w rozporządzeniu Ministerstwo Klimatu i Środowiska. W momencie wejścia w życie ustawy będzie to 20 groszy za sztukę – Żeby skłonić konsumentów do zmiany nawyków i korzystania z własnych opakowań, koszty te powinny być znacznie wyższe - wyjaśnia Konrad Nowakowski w rozmowie z Onet Biznes.

Natomiast producenci będą musieli pokryć koszty związane z zagospodarowaniem odpadów powstałych z produktów, takich jak: opakowania na żywność gotową do spożycia, pojemniki na napoje o pojemności do trzech litrów, kubki na napoje czy lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego.

(06.12.2023 za portalspozywczy.pl)


Współpraca