Jak zerowy VAT na żywność wpłynie na siłę nabywczą konsumentów?

08.12.2022 -

Nie należy przeceniać wpływu zerowej stawki VAT na żywność na poziom inflacji i siłę nabywczą konsumentów - mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny, wiceprezes Polskiej Izby Handlu.

Na początku grudnia 2022 roku minister finansów Magdalena Rzeczkowska podpisała rozporządzenie przedłużające utrzymanie „zerowej” stawki VAT na żywność.

Zerowa VAT na żywność w 2023 roku

- Wydłużamy stosowanie zerowej stawki VAT na żywność. Tak jak obecnie, stawką tą objęte pozostaną podstawowe produkty spożywcze, takie jak owoce, warzywa, mięso, nabiał czy produkty ze zbóż. Równocześnie skupiamy nasze działania na cenie energii i jej nośników oraz cenie gazu. Cały czas monitorujemy sytuację i reagujemy na szoki zewnętrzne - powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Zerowa stawka VAT na żywność będzie zatem nadal obowiązywała od 1 stycznia 2023 do połowy roku.

Jak zerowy VAT na żywność wpłynie na siłę nabywczą konsumentów?

Jak utrzymanie zerowego VAT-u na żywność przez kolejne pół roku może wpłynąć na branżę handlową i konsumentów?

Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl tłumaczy, że utrzymanie 0% VAT na żywność przez kolejne pół roku na pewno należy ocenić pozytywnie, natomiast stanowczo nie należy przeceniać jego wpływu zarówno na poziom inflacji jak i na siłę nabywczą konsumentów.

- Zgodnie z naszymi ocenami z początku bieżącego roku efekt obniżenia VAT na żywność został skonsumowany przez wzrost inflacji jeszcze w marcu - wyjaśnia.

PIH: istnieją ogromne źródła wzrostu kosztów

- Przy tak ogromnej inflacji jest to zaledwie jeden składnik kosztowy, który nie jest w stanie w sposób strukturalny zmienić sytuacji gospodarczej - dodaje.

- Trzeba pamiętać, iż nadal istnieją ogromne źródła wzrostu kosztów, jak m.in. energia elektryczna, w szczególności dla dużych firm nie objętych ustawą chroniącą przed wzrostem jej kosztów. Ponadto bezprecedensowo wysokie ceny paliwa wpływające na koszty transportu, oczekiwany wzrost cen gazu oraz podwyżka wynagrodzenia minimalnego wpłyną na dalszy wzrost cen. Dalsze przedłużenie zerowego VAT na żywność oczywiście tego nie skompensuje - podsumowuje Maciej Ptaszyński.

(08.12.2022 za portalspozywczy.pl)


Współpraca