Jakie będą ceny mleka w lipcu, a jakie na koniec roku? (Prognoza)

Eksperci z banku Credit Agricole przewidują, że w najbliższych miesiącach ceny mleka w skupie znacznie spadną. Kiedy stawki znów zaczną rosnąć? Ile będą płacić mleczarnie w najbliższym czasie?

Nowa Agromapa banku Credit Agricole: jaka sytuacja na rynku mleka?
Analitycy z Credit Agricole Bank Polska przygotowali nową odsłonę "Agromapy", w której starają się przewidzieć sytuację na wybranych rynkach rolnych w najbliższych miesiącach. Analizują także obecną sytuację na rynku mleka.

Eksperci wskazują, że w ostatnim czasie mamy dwa dość różne trendy na rynku: z jednej strony wciąż drożeje masło, a z drugiej strony spadają ceny odtłuszczonego mleka w proszku. To tylko pogłębia nierównowagę między cenami tłuszczu mlecznego i cenami białka. Według analityków taka sytuacja wynika z dwóch czynników: globalnie wciąż mamy nieco ograniczoną podaży mleka wśród głównych światowych eksporterów produktów mlecznych i jednocześnie wciąż utrzymuje się dość słaby popytu na produkty mleczne.
 

Podaż mleka będzie rosnąć
Jak zauważają autorzy "Agromapy", w USA i Unii Europejskiej w najbliższych miesiącach powinna rosnąć podaż mleka. Jednak eksperci zastrzegają, że taki scenariusz zależy głównie od pogody. Jednak pod koniec roku globalnie podaż mleka ma spaść ze względu na sezonowy spadek produkcji w UE i USA oraz spodziewany wzrostu produkcji w Nowej Zelandii, Australii czy Argentynie.

Maleje import produktów mlecznych – do Chin o ponad 8%
Analitycy z Credit Agricole wskazują także, że na dwa różne sygnały z rynku mleka, które wpływają na popyt na produkty mleczne. Z jednej strony, w pierwszych miesiącach tego roku rosła sprzedaż największych eksporterów produktów mlecznych i to aż o 9,5%. Ale jednocześnie malał import, wśród największych importerów spadł o niemal 2%, a wartość zakupów produktów mlecznych dokonanych przez Chiny spadła o pond 8%.

– Uważamy jednak, że pod koniec 2024 r. światowy popyt na produkty mleczne zwiększy się, czemu będzie sprzyjać oczekiwane przez nas ożywienie aktywności w światowej gospodarce – przekonują autorzy raportu rynkowego.

Więcej na www.tygodnik-rolniczy.pl

 

Współpraca