Komisarz Wojciechowski odpowiedział polskim organizacjom mleczarskim

27.04.2020 -

Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa wystosował pismo skierowane do Agnieszki Maliszewskiej, dyrektor Polskiej Izby Mleka oraz do Marcina Hydzika, prezesa Związku Polskich Przetwórców Mleka, w którym ustosunkował się do ich postulatów i spostrzeżeń.

Jak czytamy we wstępie, komisarz dziękuje za pismo z dnia 27 marca, w którym organizacje podkreślają swoje obawy dotyczące wpływu pandemii Covid-19 na cały łańcuch rolno-spożywczy, a w szczególności na polski sektor mleczarski. – Wzywacie Państwo do uruchomienia środków wspierania rynku, mianowicie dopłat do prywatnego przechowywania masła, odtłuszczonego mleka w proszku i serów oraz utrzymania obecnego poziomu budżetu WPR w kolejnej perspektywie finansowej – pisze komisarz.

– Podzielam Państwa zdanie, że pandemia Covid-19 może poważnie naruszyć zarówno rynek wewnętrzny UE, jak i rynek międzynarodowy, stwarzając zagrożenie dla łańcuchów dostaw, miejsc pracy i bezpieczeństwa żywnościowego w wielu krajach na całym świecie. Należy pamiętać, że przyjęto kompleksowy zestaw środków mających na celu zapewnienie, że łańcuch dostaw żywności i handel nadal funkcjonują skutecznie i że przekraczanie granic przez osoby i niezbędne towary pozostaje płynne – czytamy.

Zaznacza, że w dniu 16 marca 2020 r. Komisja przyjęła wytyczne dotyczące środków zarządzania granicami w celu ochrony zdrowia i zapewnienia dostępności towarów i podstawowych usług, podkreślając, że wszystkie granice wewnętrzne UE powinny pozostać otwarte dla towarów oraz że należy zagwarantować łańcuchy dostaw dla podstawowych produktów. Wytyczne te zostały uzupełnione komunikatem Komisji mającym pomóc państwom członkowskim w realizacji tzw. zielonych korytarzy oraz wspieraniu procesu współpracy w całej UE w celu zapewnienia, by wszystkie towary, w tym, ale nieograniczające się do tych podstawowych, takich jak żywność i produkty medyczne, szybko dotarły do miejsca przeznaczenia bez opóźnień.

Ponadto, w dniu 30 marca 2020 r. Komisja przyjęła wytyczne w sprawie swobodnego przepływu pracowników, w których odniesiono się do pilnego zapotrzebowania na sezonową siłę roboczą w sektorze rolnym. W dniu 31 marca Komisja opublikowała tymczasowy środek, który pozwala państwom członkowskim na bardziej elastyczne prowadzenie kontroli łańcucha rolno-spożywczego.

Środek pomaga zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby przez osoby przeprowadzają ce kontrole oraz ułatwia przemieszczanie zwierząt, roślin, żywności i paszy na terytorium UE i na jej terytorium, pomimo obecnych okoliczności.

W dniu 2 kwietnia 2020 r. Komisja zaproponowała instrument solidarności (zwany SURE) w wysokości 100 mld euro, który ma pomóc pracownikom utrzymać ich dochody i pomóc przedsiębiorstwom w utrzymaniu się na rynku. Wprowadził on również wyjątkową elastyczność i uproszczenie w zakresie wykorzystania europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych (EFSI), w tym Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW). Na przykład, kraje UE mogą przeznaczyć środki finansowe nadal dostępne w ramach programów rozwoju obszarów wiejskich (PROW) na finansowanie odpowiednich działań w celu sprostania kryzysowi.

– W odniesieniu do Państwa specjalnego wniosku Komisja uważnie monitoruje rozwój sytuacji na rynku i jest gotowa do działania w sposób odpowiedzialny i proporcjonalny w granicach swoich kompetencji i możliwości budżetowych, jeżeli wymaga tego sytuacja. W odniesieniu do budżetu WPR zgadzam się z Państwem, że musimy jak najszybciej zakończyć negocjacje w sprawie WRF w Radzie Europejskiej, a poziom budżetu WPR na następną perspektywę finansową musi być jak najwyższy, aby stawić czoła obecnym i przyszłym wyzwaniom – kończy komisarz Wojciechowski.

(27.04.2020 za Roman Wieczorkiewicz, portalspożywczy.pl


Współpraca