Konflikt Rosji z Ukrainą: jakie są zagrożenia dla polskiej żywności?

23.02.2022 -

Obecna sytuacja geopolityczna dotycząca konfliktu pomiędzy Rosją a Ukrainą stwarza wiele potencjalnych zagrożeń dla polskiej gospodarki żywnościowej - mówi Andrzej Gantner, Wiceprezes i Dyrektor Generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Jakie są zagrożenia dla firm spożywczych?

- Największe z zagrożeń związane są z ewentualnymi ograniczeniami w dostępie do gazu i ropy naftowej. Firmy spożywcze już dostały powiadomienia o możliwych restrykcjach dotyczących konieczności zmniejszenia zużycia gazu lub nawet całkowitego czasowego braku dostępu do tego źródła energii - mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Andrzej Gantner, Wiceprezes i Dyrektor Generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.

- Dla większości zakładów będzie oznaczało to konieczność znaczącego zmniejszenia produkcji, możliwie przerwanie łańcuchów dostaw, szczególnie tam, gdzie produkty wymagają zachowania ciągu chłodniczego. To z kolei może spowodować straty w surowcach i produktach gotowych - dodaje.

- Negatywne skutki takiej sytuacji dotyczyć będą zarówno konsumentów, którzy mogą mieć utrudniony dostęp do części produktów żywnościowych, szczególnie tych z krótkimi terminami przydatności do spożycia, jak i producentów, którzy nie będą mogli wywiązać się z umów handlowych, zarówno na rynku krajowym jak i rynkach eksportowych - tłumaczy.

Przerwane łańcuchy dostaw

- Tego typu utrudnienia mogą wystąpić na całym rynku Unii Europejskiej. Jeżeli do tego doszłyby ograniczenia w transporcie towarów wynikające z potencjalnych problemów w zaopatrzenie w ropę, to sytuacja na rynku żywności może stać się bardzo trudna - mówi ekspert.

- Przewidując ewentualne retorsje ze strony Rosji w tym obszarze polski rząd już teraz powinien zaliczyć rolnictwo i zakłady przetwórstwa żywności do tzw. infrastruktury krytycznej, zapewniającą jak to tylko możliwie ciągłość ich działania. Na nowy telewizor lub meble możemy poczekać, natomiast brak żywności w sklepach może mieć fatalne skutki społeczne - podkreśla

- Innym ważnym aspektem potencjalnych rosyjskich sankcji wobec UE mogą być problemy z zaopatrzeniem w nawozy, surowce do produkcji i opakowania wynikające z przerwania łańcucha dostaw z Chin i innych krajów azjatyckich. Możliwe są również duże wzrosty cen zbóż, gdyż zarówno Rosja jak i Ukraina należą do największych eksporterów tego surowca. Unia Europejska już w tej chwili powinna zadbać o utrzymanie bezpiecznego poziomu zapasów zbóż - podsumowuje Andrzej Gantner.

(23.02.2022 za portalspozywczy.pl)


Współpraca