Konsolidacja mleczarstwa jest uzasadniona

14.06.2023 -

Chcąc zwiększyć wydajność produkcji i konkurencyjność polskiego sektora mleczarskiego na rynkach globalnych, wydaje się uzasadnione dążenie dużych podmiotów do przejmowania małych i średnich mleczarni - mówi Maciej Tomaszewski, Dyrektor Generalny, Prezes Zarządu Hochland Polska.

Przejęcia jeszcze przyspieszą

Prezes Tomaszewski dodaje, że w ostatnich latach branża mleczarska w Polsce odnotowuje dwucyfrowe wzrosty wartości eksportu (Polska jest jednym z kluczowych eksporterów mleka w Unii Europejskiej), a więc rośnie nasza atrakcyjność na rynkach zagranicznych, a tym samym trend związany z fuzjami i przejęciami może jeszcze przyspieszyć.

Co więcej konsolidacje również mogą przyczynić się do wzmocnienia pozycji negocjacyjnej z dużymi sieciami handlowymi, które oczekują coraz niższych cen, wywierając presję na producentów. Jednocześnie w sektorze mleczarskim obserwujemy duże zmiany biorąc pod uwagę takie wyzwania jak: wzrost kosztów produkcji, energii, paliw, spadek cen mleka w pierwszej połowie tego roku, a także malejącą liczbę gospodarstw rolnych produkujących mleko - mówi Maciej Tomaszewski

Te czynniki powodują większą otwartość na procesy konsolidacyjne w polskim mleczarstwie. Konsolidacje też pozwalają na optymalizację kosztów produkcji i logistyki, a także na inwestowanie w nowe technologie, aby zwiększyć efektywność produkcji.

Przejęcia niosą także zagrożenia

Warto jednak zwrócić uwagę na zagrożenia związane z procesami przejęć, czyli znaczne wzmocnienie pozycji takiego przedsiębiorstwa na rynku polskim, co może wpływać negatywnie na interesy innych polskich firm mleczarskich.

(14.06.2023 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)


Współpraca