Królowa jogurtów dba o prywatność. Co wiemy o właścicielce Bakomy?

03.11.2022 -

Barbara Komorowska jest jedną z najbogatszych Polek, jednak bardzo dba o swoją prywatność i zdecydowanie nie należy do osób, które lubią pojawiać się w mediach i opowiadać o swoim biznesie. Równocześnie marki Bakoma, Polskie Młyny czy Komagra rozpoznaje większość Polaków.

Barbara Komorowska regularnie pojawia się rankingu najbogatszych Polek magazynu Wprost. W tym roku zajęła drugie miejsce, po Dominice Kulczyk, z majątkiem wynoszącym 2,2 miliarda złotych. Warte odnotowania jest, że w ciągu roku, majątek ten wzrósł o 100 mln złotych.

Kim jest Barbara Komorowska?

Krajowy Rejestr Sądowy podaje, że Barbara Komorowska urodziła się w 1948 roku. Studiowała w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Kim jest Zbigniew Komorowski?

Jak podaje Business Insider Zbigniew Komorowski, mąż Barbary Komorowskiej ukończył studia na Politechnice Warszawskiej. Na początku lat 70., małżeństwo zaczęło uprawiać w niewielkim gospodarstwie cebulę, a później również jabłek, które pod koniec lat 80. trafiały do Niemiec. W ten sposób Komorowscy mieli zarobić pierwszy milion marek.

Początki Bakomy

Najbardziej rozpoznawalny biznes państwa Komorowskich – firma mleczarska Bakoma powstała w 1989 r. Dzięki obowiązującemu wówczas prawu, obecność zagranicznego inwestora, którym został Edward Mazur, polski biznesmen działający w USA, firma mogła rozwinąć się i przez trzy lata nie musiała płacić podatków. Mazur wniósł także spory kapitał, który umożliwił intensywny rozwój biznesu. Ciekawostką jest, iż nazwa Bakoma jest akronimem od dwóch pierwszych liter od imienia i nazwiska Barbary Komorowskiej i nazwiska Edwarda Mazura.

Piotr Komorowski prezesem Bakomy

Przez dziesięć lat Bakoma stała się liczącym producentem jogurtów zdobywając aż 25% Polskiego rynku w tym segmencie. Jak podaje Business Insider, w 1999 r. Edward Mazur sprzedał swoje akcje francuskiemu koncernowi Danone. Francuzi chcieli przejąć Bakomę, ostatecznie w 2007 r. Zbigniew Komorowski odkupił od nich dawne udziały Mazura. Dziś prezesem Bakomy jest syn przedsiębiorców – Piotr Komorowski.

Bakoma podkreśla, iż jest polską rodzinną firmą. Oprócz polskiego rynku, jej produkty trafiają na rynki m.in. w krajach Unii Europejskiej, Kanadzie, Chinach, Tajlandii, Wietnamie, Katarze, Indonezji, czy Ukrainie.

Inne biznesy Barbary Komorowskiej

Bakoma nie jest jedynym biznesem, w który zaangażowana jest Barbara Komorowska.

Posiada również sieć zakładów Polskie Młyny – największego producenta mąki w Polsce, firmę Bioagra-Oil – spółkę powstałą w 2006 roku, której zadaniem było wybudowanie, a następnie użytkowanie jednej z najnowocześniejszych wytwórni biokomponentów w kraju. W latach 2008-2010 Spółka zrealizowała projekt budowy zakładu i uruchomiła Fabrykę do produkcji estrów metylowych oraz gliceryny o jakości farmaceutycznej. Zakład posiada roczną zdolność produkcyjną na poziomie 200.000 ton estrów metylowych oraz do 20.000 ton gliceryny.

Komorowska jest także właścicielką spółki Komagra produkującą olej rzepakowy. Zakład Olejów Roślinnych w Tychach stanowiący własność spółki jest jednym z najbardziej nowoczesnych zakładów produkcji oleju rzepakowego w kraju. Oddany do eksploatacji w grudniu 2007 roku, składa się z: kompleksu magazynów ziarna rzepaku, tłoczni, sekcji ekstrakcji, magazynów produktów gotowych na olej surowy i magazynów na śrutę rzepakową

(03.11.2022 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)


Współpraca