Kryzys wywołany przez koronawirusa nie ominie mleczarstwa

10.04.2020 -

Od kilku tygodni nasz kraj, jak i cały świat, mierzy się z pandemią koronawirusa. Wywołana przez nią sytuacja kryzysowa jest być może najpoważniejszym wyzwaniem od wielu lat. Negatywne skutki pandemii dotykają nie tylko zarażonych, którzy chorują, a nierzadko niestety umierają na tę chorobę, ale praktycznie wszystkich dziedzin życia społecznego i gospodarczego. Oprócz kryzysu epidemiologicznego najprawdopodobniej czeka nas również ciężki kryzys ekonomiczny. Wszystko wskazuje na to, że nie ominie on również sektora mleczarskiego – powiedział Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich.

Zwraca uwagę, że przygotowany przez Rząd pakiet pomocowy ma w założeniu pomóc podmiotom działającym na rynku przejść przez ten ciężki okres. Jednakże skorzystanie z tej formy wsparcia wymaga szczegółowej znajomości przewidzianych rozwiązań. Dlatego Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Zw. Rew. przygotował materiał informacyjny dotyczący tzw. „tarczy antykryzysowej” w kontekście pomocy możliwej do uzyskania przez spółdzielnie mleczarskie.

– Zdając sobie sprawę, jak ciężki był ostatni okres dla naszych Członków, i mając świadomość ile pracy nas jeszcze czeka, liczę, że przygotowany przez nasz Związek materiał pomoże spółdzielniom mleczarskim skorzystać z rządowego wsparcia, a w konsekwencji utrzymać pozycję na rynku i zachować miejsca pracy – mówi Waldemar Broś.

– Pragnę dodać, że KZSM rozważa przygotowywanie kolejnych podobnych biuletynów, które pomogą Państwu w zrozumieniu często zawiłych spraw z otoczenia prawnego w spółdzielniach. Wyrażam nadzieję, że stanie się to cennym uzupełnieniem szkoleń już przez nas organizowanych – dodaje.

Jednocześnie zapewnia, że Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Zw. Rew. w ostatnich dniach czyni starania o uruchomienie przez Rząd zakupów interwencyjnych mleka w proszku i masła oraz dopłat do przechowalnictwa mleka, masła i serów. – Kolejną równie ważną sprawą jest konieczność zbilansowania skupu mleka surowego celem jego zagospodarowania w sytuacji braku zdolności przerobowych w wielu spółdzielniach mleczarskich, co wynika z jednej strony ze wzrostu skupu mleka, oraz zmniejszonych zamówień ze strony handlu i mniejszego eksportu z drugiej strony – zaznacza prezes Broś.

(10.04.2020 za Roman Wieczorkiewicz, portalspożywczy.pl)


Współpraca