Kryzysowy rok dla mleczarstwa. Pomogłoby szersze otwarcie tego rynku

02.05.2023 -

W dniu 28 kwietnia br. w Strzelcach Krajeńskich odbyło się spotkanie przedstawicieli Strzeleckiej Spółdzielni Producentów Mleka. Na zaproszenie Andrzeja Jarmasza, Prezesa Spółdzielni, gościem był Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka, który zapoznał producentów mleka z najbardziej aktualnymi problemami polskiego mleczarstwa.

Bariera informacyjna między producentami mleka a organizacjami branżowymi

Oceniam, że niestety ciągle istnieje bariera informacyjna pomiędzy komunikacją organizacji przetwórców mleka a jego producentami, dlatego skorzystałem z okazji do przedstawienia sytuacji cenowej mleka i jego produktów w handlu zagranicznym, kładąc szczególną uwagę na powiązanie notowań na giełdzie GDT oraz wielkości importu z Chin dla cen skupu mleka w Polsce - mówił Marcin Hydzik, prezes ZPPM

Szerszy import z Chin pomógłby mleczarstwu

Zaznaczył, iż niestety, informacje nie są pozytywne - ostatnie notowanie giełdy było wzrostowe, ale dopiero kilka następnych da nam obraz trendu. Również import chiński nie imponuje i dopóki ten rynek szerzej się nie otworzy, raczej nie ma szans na polepszenie sytuacji w mleczarstwie.

W ocenie Hydzika, rok 2023 będzie raczej kryzysowy. Przedstawienie tej sytuacji miało szczególne znaczenie dla zrozumienia dochodzących do nas praktycznie codziennie sygnałów o obniżkach cen skupu, czasami nawet drastycznych.

Przy okazji wspomniałem także o interwencji na rynku mleka i odchodzeniu od niej przez Komisję Europejską - dodał prezes ZPPM

Nierealistyczne ceny interwencyjne

W krótkiej dyskusji na ten temat, Prezes Andrzej Jarmasz zwrócił uwagę, że obecne ustalone ceny mleka, przy których uruchomiono by interwencję, są tak nierealistyczne, że oznaczałyby praktycznie wcześniejszą upadłość podmiotów skupujących i przetwarzających mleko.

Poruszono także kwestię zrównoważoności produkcji i przetwórstwa mleka, której ZPPM poświęca szczególną uwagę realizując finansowany z Funduszu Promocji Mleka program „Produkcja i przetwórstwo mleka w kontekście wyzwań klimatycznych, środowiskowych i zdrowotnych” oraz uczestnicząc wraz z partnerami branżowymi i firmami oraz spółdzielniami mleczarskimi w komitecie sterującym poświęconym tym kwestiom.

Dla rolników zrównoważoność czy Zielony Ład to nie tylko kwestie dopłat, ekoschematów i wyzwań, czasami niezrozumiałych i zawiłych, ale także wizja przyszłości, do której trzeba się przygotować, aby przetrwać na rynku i pozostać konkurencyjnym.

Miałem okazję poruszyć także sprawy jak najbardziej bieżące, czyli propozycję wprowadzenia kolejnego podatku pod przykrywką Funduszu Ochrony Rolnictwa czy też kwestie zakazu importu z Ukrainy mleka i jego przetworów, teraz mam nadzieję już nieaktualną - mówi prezes Hydzik.

(02.05.2023 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)


Współpraca