KZSM: Trudno o zwiększenie czy wręcz utrzymanie eksportu na Ukrainę
03.03.2022 -
Rynek Ukrainy jest dość ważnym rynkiem dla polskiego mleczarstwa - jesteśmy na tym rynku od wielu lat, a w ostatnim czasie rozwijał się on dość dynamicznie - mówi Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich.
Trudno myśleć o zwiększeniu czy wręcz utrzymaniu na Ukrainę - mówi Waldemar Broś
Wskazuje, że choć udział eksportu nie jest tak duży, jak na innych rynkach, to w ostatnich latach eksportujemy około 6% wartości całego eksportu mleczarskiego.
Niskie koszty transportu
- Natomiast należy zwrócić uwagę na wartość eksportu serów i twarogów, który sięga około 11% czy galanterii mleczarskiej, który wynosi 5,5% całości eksportu. Ponadto należy podkreślić niższe koszty transportu w przeciwieństwie np. do krajów azjatyckich - mówi prezes Broś.
Niewiadome prognozy
- Dzisiaj trudno mówić o prognozach eksportu na ten rynek. Wydaje się jednak prawdopodobne, że do czasu zakończenia działań wojennych pewnie będzie trudno myśleć o zwiększeniu czy wręcz utrzymaniu skali obecnego eksportu - dodaje Waldemar Broś.
24 lutego Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, wcześniej uznała niepodległość dwóch separatystycznych "republik" znajdujących się na wschodzie Ukrainy.
(03.03.2022 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)