Maliszewska o zakazie importu z Ukrainy. "Obawiam się zastosowania wzajemności"

17.04.2023 -

Polska wstrzymała import produktów rolnych z Ukrainy. - To czego najbardziej się dziś obawiam, to zastosowania wzajemności w relacji handlowej z Ukrainą. Jeśli Ukraina zamknie nam swój rynek, to będziemy w bardzo trudnej sytuacji. Dziś 6% całości eksportu naszego sera idzie na Ukrainę – mówi Agnieszka Maliszewska, Dyrektor Polskiej Izby Mleka i wiceprzewodnicząca COGECA.

Rynek mleka. Polska sporo eksportuje na Ukrainę

Podkreśla, że w tym kryzysie, w jakim znajduje się polski sektor mleczarski to byłaby ogromna strata.

Taka decyzja byłaby byłaby dla naszego sektora bardzo trudna. Pomijam wizerunkowy odbiór naszego kraju. Mam nadzieje, że strona rządowa znajdzie szybko rozwiązanie by wybrnąć z tej sytuacji - mówi Agnieszka Maliszewska.

Handel międzynarodowy jest w gestii KE

Maliszewska zwraca uwagę, że wprowadzenie tego zakazu jest faktycznie w gestii Komisji Europejskiej, zatem stawanie w sprzeczności do unijnych przepisów stawia nas, jako polskich eksporterów w niezwykle trudnej sytuacji.

Ilość importu produktów mleczarskich do Polski z Ukrainy była niewielka w stosunku do naszego eksportu na Ukrainę. Zatem rachunek zysków i strat jest oczywisty - dodaje Maliszewska

Co obejmuje zakaz przywozu żywności z Ukrainy?

Jak czytamy w rozporządzeniu z dnia 15 kwietnia br. Na podstawie (...) ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o administrowaniu obrotem towarowym z zagranicą (...) zarządza się", że do "30 czerwca 2023 r. ustanawia się zakaz przywozu pochodzących lub przywożonych z terytorium Ukrainy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej produktów rolnych wymienionych w załączniku do rozporządzenia.

Zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia, zakaz przywożenia z Ukrainy do Polski produktów rolnych dotyczy: zboża, cukru, suszu paszowego, nasion, chmielu, lnu i konopi, owoców i warzyw, produktów z przetworzonych owoców i warzyw, wina, wołowiny i cielęciny, mleka i przetworów mlecznych, wieprzowiny, baraniny i koziny, jaj, mięsa drobiowego, alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego, produktów pszczelich oraz pozostałych produktów.

(17.04.2023 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)


Współpraca