Mleczne produkty fermentowane poprawią naszą odporność
Fermentowane produkty mleczne zawierają nie tylko pełnowartościowe białko, witaminę A, witaminy z grupy B, mikro– i makroelementy w tym wapń i fosfor, ale także bakterie probiotyczne wspierające nasze jelita. Bakterie fermentacji mlekowej stymulują wzrost korzystnej mikrobioty jelita i wpływają korzystnie na funkcjonowanie układu immunologicznego i całego organizmu.
– To właśnie bakterie, mikrobiom, odpowiada za nasze zdrowie – mówi dr n. med. Irena Białokoz-Kalinowska, pediatra, alergolog. – Można powiedzieć, że jest to nasz drugi mózg, który broni nas przed różnego rodzaju chorobami, także tzw. cywilizacyjnymi, do których zalicza się m.in. cukrzycę, nowotwory, choroby układu krążenia, serca, czy otyłość.
Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia choroby cywilizacyjne przyczyniają się do 70% zgonów na świecie. Dlatego też produkty fermentowane powinny być istotnym elementem diety, szczególnie ważnym po przebytej antybiotykoterapii. Podczas kuracji antybiotykowej zwalczane są nie tylko „złe" bakterie, ale także te pożądane.
Pożyteczny wpływ mlecznych napojów fermentowanych na organizm człowieka udowodnił żyjący w XIX wieku Ilja Miecznikow, noblista. Jego zainteresowanie wzbudziła ponadprzeciętna długość życia mieszkańców Bałkanów. Badania prowadzone przez Miecznikowa wśród bułgarskich stulatków wykazały, że do ich długowieczności przyczynia się dieta bogata w fermentowane napoje mleczne (jogurty, kefiry, zsiadłe mleko) obfitujące w pałeczki kwasu mlekowego – przede wszystkim Lactobacillus acidophilus, które przeciwdziałają namnażaniu się w jelitach bakterii patogennych, a tym samym hamują wytwarzanie przez nie toksyn.
Aby mieć zdrowe jelita, należy prowadzić zdrowy tryb życia i odpowiednio się odżywiać. Ważne są m.in. aktywność fizyczna, spożywanie owoców i warzyw, które stanowią podstawę diety człowieka, a także produkty mleczne, które powinny się znaleźć w naszym codziennym jadłospisie – zwłaszcza te fermentowane, czyli jogurt, kefir, maślanka.
Dodaje, że fermentowane produkty mleczne mogą spożywać nawet osoby z nietolerancją laktozy (zawarte w nich bakterie – np. Lactobacillus acidophilus, Streptococcus thermophilus – rozkładają ją).
Wszystkie produkty mleczne, nie tylko fermentowane, są skarbnicą pełnowartościowego białka, łatwo przyswajalnego wapnia, który odpowiada za mocne kości i zęby, a także witamin z grupy B,D,A i E, cynku, magnezu, fosforu. We wszystkich modelach zdrowego żywienia na świecie zalecana jest obecność produktów mleczarskich w codziennej diecie człowieka. W największym stopniu dotyczy to dzieci i młodzieży (grupa wiekowa 4-18 lat) – zaleca się spożywanie 3-4 porcji produktów mlecznych dziennie. Natomiast osoby dorosłe i starsze powinny spożywać 2-3 porcje produktów mlecznych dziennie, w tym przede wszystkim preferowane są szczególnie produkty fermentowane.
Co ważne, warto wybierać produkty wyprodukowane przez polskie mleczarnie z polskiego mleka, m.in. dlatego, że są one bardzo wysokiej jakości.
Kampania “#WspieramyPolskieMleczarstwo” realizowana przez Polską Izbę Mleka i sfinansowana z Funduszu Promocji Mleka.
(Informacja Polskiej Izby Mleka)