Mlekpol wsparł ogólnopolskie warsztaty "Śniadanie na trawie"

Warsztaty z serowarstwa, wędliniarstwa, wędzarnictwa, baristyki oraz z przygotowywania sushi – uczniowie szkół gastronomicznych z całej Polski spotkali się w piątek 19 maja w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Bydgoszczy, aby wspólnie zdobywać nową wiedzę i umiejętności. Placówkę od września 2022 roku wspiera Mlekpol, przekazując młodym adeptom sztuki kulinarnej produkty mleczarskie, które są wykorzystywane przez nich w trakcie zajęć, warsztatów i targów.

W „Śniadaniu na trawie” uczestniczyło około 50 uczniów i nauczycieli z Bydgoszczy i całego kraju. Uczestnicy poznali tajniki naturalnej produkcji żywności, w tym serów i wędlin, nauczyli się parzyć kawę w duchu zero waste oraz robić prawdziwe japońskie sushi. Wydarzeniu towarzyszyły: grill, konkurs na najlepszy ser oraz degustacja przygotowanych przez uczniów potraw.

– Bardzo się cieszymy, że adepci zawodów gastronomicznych mają szansę poznać produkty Mlekpolu, pracować z nimi i wykorzystywać je w trakcie nauki. Widzimy, że młode pokolenie przywiązuje coraz większą wagę do jakości, lokalności i naturalnego charakteru składników. Te wartości od zawsze przyświecały także naszym działaniom jako producenta mleka i przetworów mlecznych. To ważne, że cenią je także nauczyciele i uczniowie, którzy już wkrótce rozpoczną pracę w kawiarniach, restauracjach czy hotelach – mówi Dorota Grabowska, Kierownik Działu Marketingu SM Mlekpol.

Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol swoimi produktami, głównie mlekiem świeżym i mlekiem baristycznym, bydgoski Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich wspierała przez cały rok szkolny.

W ramach innowacji pedagogicznej „Zaparzeni w Gastronomiku – cuda z mleka” uczniowie bydgoskiej szkoły uczestniczyli w zajęciach z serowarstwa i baristyki. W efekcie ich pracy powstało 50 kg serów, a także 500 kaw latte i cappuccino. Pięcioro młodych baristów wzięło także udział w olimpiadzie „Zwolnieni z teorii”, w ramach której realizowali oddolny projekt „Przerwa na kawę”. W każdy czwartek parzyli kawę i tworzyli latte art dla uczniów i nauczycieli szkoły, zbierając przy tym pieniądze na leczenie chorej na raka mamy jednej z uczennic.

Uczniowie wybiorą się ponadto na wycieczkę do Zakładu Przetwórstwa Mlecznego w Bydgoszczy, by na własne oczy zobaczyć, jaką drogę pokonuje surowiec, z którego robią na zajęciach sery i czym różni się mleko niskopasteryzowane w butelkach PET od mleka UHT.

– Bardzo doceniamy wsparcie firmy SM Mlekpol, bo efekty współpracy przerosły nasze oczekiwania. Mam nadzieję, że będzie ona kontynuowana w przyszłym roku szkolnym, ponieważ w planach mamy produkcję serów żółtych twardych, a w naszych głowach rodzą się następne innowacyjne pomysły – podsumowuje Joanna Nowicka, koordynatorka projektu.

(Informacja SM MLEKPOL)


Współpraca