Morawiecki: Ustalamy plan wsparcia działalności Mlekovity na cały świat

06.09.2022 -

– To spółdzielcy tworzą potęgę polskiego rolnictwa – oświadczył podczas swojej wizyty w siedzibie Mlekovity w miejscowości Wysokie Mazowieckie, premier Mateusz Morawiecki. Podczas spotkania szef polskiego rządu zapowiedział wsparcie mleczarskiego giganta w dalszej ekspansji oraz zwiększenie dopłat do hektara dla polskich rolników.

We wtorek 6 września premier Mateusz Morawiecki spotkał się z rolnikami we wsi Dąbrowa-Moczydły oraz odwiedził zakład Mlekovity w miejscowości Wysokie Mazowieckie w ramach akcji "Bezpieczna Polska Bezpieczni Polacy".

Morawiecki: 160 krajów z całego świata odbiera produkty polskiego rolnictwa

r e k l a m a

Szef polskiego rządu podczas swojego wystąpienia nie szczędził słów uznania pod adresem działającej od 90 lat Mlekovity – zarówno zarządu spółdzielni jak i dostawców. Międzynarodowy sukces jaki osiągnęła wysokomazowiecka mleczarnia jest godna podziwu, a produkty mleczarskie z logiem Mlekovity cieszą się popularnością nie tylko na krajowym, ale i światowym rynku.

Gratuluję wszystkim rolnikom, spółdzielcom, dostawcom i oczywiście producentom. Jesteśmy dumni z potęgi i ekspansji polskich rolników. 160 krajów z całego świata odbiera produkty polskiego rolnictwa (…). Polacy stworzyli znakomitą firmę. Mlekovita to świetne przedsiębiorstwo, które dokonuje ekspansji na cały świat – przyznał podczas swojego wystąpienia premier, dodając – Cieszę się, że Polska staje się potęgą eksportową. Naprawdę, to nie jest przesada. 40 miliardów euro wyeksportowanych produktów świadczy o wysokiej konkurencyjności, o bardzo wysokiej produktywności, o zdolności do ekspansji międzynarodowej.

Mateusz Morawiecki zapowiada rządowe wsparcie dla Mlekovity

Podczas swojego wystąpienia, premier zaznaczył jak dużą wagę w odniesieniu sukcesu na krajowym jak i zagranicznym rynku ma spółdzielczość oraz tworzenie grup producenckich.

Spółdzielczość może świetnie działać. Prawo spółdzielcze dobrze służy tworzeniu dużych obszarów gospodarczych. Mamy tutaj do czynienia z 5 tys. spółdzielców i 15 tys. Dostawców do Mlekovity. To bardzo dobry przykład świetnej kooperacji stwierdził Morawiecki.Spotkałem się tutaj z rolnikami i ze spółdzielcami. Z tymi, którzy dostarczają mleko. Chcę powiedzieć, że ustalamy już kolejne plany ekspansji i wsparcia znakomitej działalności Mlekovity na cały świat. Nasze produkty mleczarskie trafiają na cały świat i są one coraz bardziej popularne w Europie. Tworzymy też przez ustawodawstwo polskie jak najlepsze warunki ekspansji poza Europę dodał szaf rządu.

Premier zapowiada wyższe dopłaty dla polskich rolników

Po zakończonym przemówieniu przyszedł czas na pytania dziennikarzy. Poza kwestiami związanymi z sytuacją na polskim rynku w obliczu trwającej wojny, padło także pytanie o to, co dokładnie robi rząd, żeby krajowa produkcja rolna była bardziej opłacalna w obliczu rosnących kosztów produkcji. W odpowiedzi na pytanie premier zapowiedział podwyższenie dopłat dla polskich rolników, które mają w niedalekiej przyszłości zrównać się, jak nie przewyższyć, dopłaty otrzymywane przez rolników z innych krajów Wspólnoty.

– Obniżamy koszty nawozów poprzez obniżkę VAT. Do zera obniżyliśmy VAT na żywność i to na praktycznie wszystkie produkty żywnościowe. To jest bardzo szerokie działanie mające wpływ nie tylko na produkty mleczne. Mlekovita to jedna z czołowych polskich firm mleczarskich, ale działamy także na innych rynkach: trzody chlewnej, wołowiny, zbóż, przetwórstwa rolnego. Wszędzie tam gdzie możemy wzmacniamy konkurencyjność polskiego rolnictwa. Kolejnym obszarem gdzie staramy się wyrównywać możliwości konkurowania polskich rolników z zachodnimi rolnikami, to zwiększenie dopłat do hektara dla polskiego rolnika. To nasze zobowiązanie sprzed dwóch lat. Od 1 stycznia przyszłego roku 95-97% polskich gospodarstw rolnych będzie miało dopłaty do hektara na poziomie równym lub wyższym niż średnia unijna - powiedział na zakończenie Mateusz Morawiecki.

(06.09.2022 za tygodnik-rolniczy.pl)


Współpraca