Możliwość zmiany czasu pracy dla zakładów?

10.04.2020 -

Minister Rolnictwa odpowiedział na pismo Polskiej Izby Mleka w sprawie zmian czasu pracy w czasie epidemii. Prośba sektora rolno-spożywczego została uwzględniony w ustawie z 09.04.2020 r. Tekst ustawy trafił do Senatu.

W połowie marca Polska Izba Mleka zaapelowała o dostosowanie przepisów dotyczących czasu pracy, tak aby zapewnić maksymalną elastyczność pracownikom i pracodawcom w czasie epidemii. Ma to na celu zapewnienie utrzymania płynności działań związanych z przetwórstwem mleka.

Dzisiaj Jan Krzysztof Ardanowski, Minister Rolnictwa, poinformował Polską Izbę Mleka, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach propozycji legislacyjnych przygotowanych w uzupełnieniu do pakietu szczególnych rozwiązań związanych z COVID-19 przyjętych w ustawie z 31.03.2020, przedstawiło propozycję uwzględnienia przedsiębiorców prowadzących działalność w sektorze rolno-spożywczym związaną z wytwarzaniem lub dostarczaniem żywności, w katalogu przedsiębiorstw uprawnionych do zmiany systemu lub rozkładu czasu pracy. Propozycja ta została uwzględniona w ustawie z dnia 9.04.2020 r. o szczegółowych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (uchwalonej na posiedzeniu Sejmu RP w dniu 9.04 br.), która będzie przedmiotem prac Senatu RP.

Przyjęcie zmian zawartych w rzeczonej ustawie pozwoli przedsiębiorstwom prowadzącym działalność w sektorze rolno-spożywczym związaną z wytwarzaniem lub dostarczaniem żywności, na czas oznaczony, nie dłuższy niż do czasu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, na:

  • zmianę systemu lub rozkładu czasu pracy, w sposób niezbędny dla zapewnienia ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstwa,
  • polecenie pracownikom świadczenia pracy w godzinach nadliczbowych w zakresie i wymiarze niezbędnym dla zapewnienia ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstwa,
  • zobowiązania pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę,
  • polecenie pracownikowi realizowanie prawa do odpoczynku w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę.

Minister Ardanowski w piśmie wyraził również przekonanie, że podejmowane wspólnie w ostatnich tygodniach działanie, pozwolą na minimalizowanie skutków epidemii i utrzymanie ciągłości funkcjonowania łańcucha rolno-spożywczego z korzyścią dla producentów i przetwórców żywności oraz w celu zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego kraju.

(10.04.2020 za farmer.pl/PIM)


Współpraca