Na przełomie marca i kwietnia ruszy program ,,Moje Ciepło”

13.02.2022 -

Na przełomie I i II kwartału ruszy nowy program "Moje Ciepło", z którego będzie można otrzymać od 7 do 21 tys. zł dotacji na zakup i montaż pompy ciepła.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zastrzega, że z nowego paragramu skorzystać będą mogli właściciele tylko nowych budynków mieszkalnych o podwyższonym standardzie energetycznym. Obowiązywać ma zasada: najpierw inwestycja – potem wypłata.

Rusza program ,,Moje Ciepło”

,,Konsekwentnie rozwijamy w Polsce energetykę prosumencką oraz ogrzewnictwo indywidualne, a program ,,Moje Ciepło” stanowi kolejny krok w tym kierunku. Szerokie zastosowanie w domach jednorodzinnych pomp ciepła, które zaliczają się do najnowocześniejszych, ekologicznych, zeroemisyjnych źródeł ciepła, przyczyni się poprawy jakości powietrza w naszym kraju i do osiągania wytyczonych celów klimatycznych" – podkreśliła, cytowana w komunikacie, szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Narodowy Fundusz wyjaśnił, że wsparcie finansowe będzie udzielane w formie bezzwrotnych dotacji stanowiących od 30 do 45% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Dodano, że oznacza to, że na zakup i montaż pompy ciepła będzie można dostać od 7 do 21 tys. zł.

,,Środki na obsługę programu ,,Moje Ciepło” będą pochodzić z Funduszu Modernizacyjnego, czyli nowego instrumentu Unii Europejskiej dla 10 krajów o największych wyzwaniach związanych z realizacją unijnych celów redukcji emisji dwutlenku węgla. Program został zaakceptowany przez Komitet Inwestycyjny Funduszu Modernizacyjnego po uzyskaniu pozytywnej oceny i rekomendacji Europejskiego Banku Inwestycyjnego" – tłumaczył prezes NFOŚiGW Maciej Chorowski.

Program dla właścicieli i współwłaścicieli nowych domów

Fundusz wyjaśnił, że beneficjentami programu będą mogły być osoby fizyczne – właściciele bądź współwłaściciele jednorodzinnych domów, ale wyłącznie nowych.

,,Przez nowy budynek mieszkalny w programie ,,Moje Ciepło” rozumie się taki, w przypadku którego (w dniu ubiegania się o dofinansowanie z NFOŚiGW) nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy albo nie złożono wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie domu" – wyjaśniono.

NFOŚiGW zastrzegł, że ten formalny wymóg nie zamyka jednak drogi do otrzymania dotacji na pompę ciepła.

,,Przewidziano jeszcze jedną istotną możliwość: może to być również nowy jednorodzinny budynek mieszkalny, w odniesieniu do którego złożono już zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wniosek o pozwolenie na użytkowanie – pod warunkiem jednak, że nie nastąpiło to wcześniej niż 1 stycznia 2021 r." – dodano.

Program ma wystartować na przełomie I i II kwartału 2022 r.

(13.02.2022 za swiatrolnika.info)


Współpraca