Najbliższy rok poważnie zweryfikuje wiele biznesów mleczarskich

31.08.2022 -

Kryzys, w jakim obecnie się znaleźliśmy, może totalnie zmienić masz system myślenia o sektorze mleka. Obawiam się, że najbliższy rok poważnie zweryfikuje wiele podejść do biznesu mleczarskiego. Mamy na naszym rynku ogromne inwestycje, które bez odpowiedniego zasilania w gaz i energię nie będą w stanie funkcjonować – mówi Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka i Organizatorka Międzynarodowego Forum Spółdzielczości Mleczarskiej.

Wielka niepewność rynku

Ekspertka podkreśla, że każdy aspekt prowadzenia sektora mleczarskiego jest ze sobą ściśle powiązany.

Do niedawna, podczas ubiegłorocznej dyskusji na 18 Forum myśleliśmy, że poradziliśmy sobie z pandemią Covid i jest to jedna z najtrudniejszych rzeczy z jaką przyszło nami się zmierzyć. Szybko okazało się, że nie. O ile nasza branża wspaniale poradziła sobie z zachowaniem ciągłości łańcucha dostaw produktów dla mieszkańców w czasie Covidu, o tyle bez zapewnienia elementów mediów gaz i energia przy tak mało zaawansowanej energii zielonej, będziemy mieli gigantyczne problemy - mówi Agnieszka Maliszewska.

Jej zdaniem wojna na Ukrainie w zasadzie zmieniła całe podejście do sektora i strategicznego planowania. Po pierwsze nie ujmowaliśmy w naszych ryzykach i planach działań, strategiach takiego kryzysu jak wojna. Nie mieściła się ona w naszych realiach prowadzenia biznesu, dziś już wiemy, że jest możliwa. Po drugie tak poważne ryzyko jak braki dostaw gazu i energii nie są czymś oczywistym, a to jeden ze skutków wojny.

- Dziś pokazuje to, jak wiele zmian w postrzeganiu i podejściu do mlecznego biznesu nas czeka. O tym miedzy innymi będziemy mówić podczas 19 międzynarodowego Forum spółdzielczości mleczarskiej już za kilka dni 7-8 września z udziałem komisarza Wojciechowskiego i 7 ministrów rolnictwa z różnych krajów - zapowiada Agnieszka Maliszewska.

Podkreśla, że dziś widać jak każdy dzień przynosi zmiany i niepokojące informacje dla tego sektora. Mamy przy tym także bardzo wysokie ambicje klimatyczne, o których nie możemy zapominać. Europejski Zielony Ład i strategia od pola do stołu nie zostały odstawione na boczny tor. Zdaniem dyrektor PIM, to także ważny aspekt funkcjonowania sektora mleka.

Mleczarstwo: Nasila się walka o surowiec

Na rynku widać ciągle rosnące ceny surowca. Zdaniem Maliszewskiej, to jest korzystne dla rolników, choć należy pamiętać, że ich koszty produkcji też są bardzo wysokie.

Ale zauważalna jest też spora konkurencja miedzy przetwórcami o surowiec. Trzeba pamiętać o ogromnych inwestycjach poczynionych przez nasze firmy w sektor przetwórczy. A to wymaga surowca. Polska dziś jest nadal na niewielkim plusie jeśli chodzi o produkcję, na tle innych krajów UE. Europa szuka surowca, także Polska jest w centrum uwagi jeśli chodzi o produkcję. Także o tym rozmawiać będziemy z gośćmi i ekspertami z całego świata podczas 19 MFSM. To jest miejsce wymiany myśli i strategii na ten trudny czas – zaznacza Agnieszka Maliszewska.

Niszczenie rolnictwa

W jej opinii, z tematem ochrony klimatu łączą się działania tzw. ekologów i organizacje ekologiczne.

-To jest próba niszczenia europejskiego, nie tylko polskiego rolnictwa. Zastanawiam się kto stoi za tym, żeby Europa głodowała? Może warto poszukać źródeł finansowania tych kampanii niszczących europejskie rolnictwo - pyta Agnieszka Maliszewska.

Międzynarodowi goście Forum

Podczas dwóch dni Forum, obfitujących w interesujące spotkania z przedstawicielami oraz specjalistami branży mleczarskiej, jego uczestnicy stworzą platformę wymiany opinii, wiedzy i doświadczeń, która może być początkiem nowej relacji biznesowej. Do Białegostoku przyjadą reprezentanci takich instytucji jak: Komisja Europejska, Europejskie Stowarzyszenie Mleczarstwa - EDA, Europejskie Stowarzyszenie Handlu Produktami Mleczarskimi - Eucolait, europejska organizacja zrzeszająca rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze COPA-COGECA, czy też TEAM EUROPE.

19 FSM to znakomita okazja do spotkania z najważniejszymi osobami związanymi z funkcjonowaniem całego sektora mleczarskiego w Polsce, Europie i na świecie.

(31.08.2022 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)


Współpraca