Nasza woda woła o pomoc! Ważny apel Wód Polskich

14.05.2020 -

Woda woła o pomoc, apelują naukowcy. Jako czynni uczestnicy środowiska zapomnieliśmy o dbaniu o wodę, a to dzięki niej rośliny, zwierzęta i my możemy prawidłowo i zdrowo funkcjonować. Nie bez kozery my ludzie szczególnie powinniśmy ją szanować, ponieważ w 70% buduje nasze ciało. Woda i lasy, to nie śmietniki, powinniśmy o tym pamiętać, za każdym razem wybierając się następnym razem na spacer. Gospodarka światowa dba o trzy głównie sfery życia w tym jedną z nich stanowi właśnie woda.

Woda woła o pomoc! – Monitoring Wód Polskich

Odpowiednie instytucje – Wody Polskie, monitorują stan polskich wód, w tym infrastruktury wodno-kanalizacyjne oraz oczyszczalnie ścieków. Pracownicy owej instytucji kontrolują stopień zanieczyszczenia rzek odpadami biologicznymi, chemicznymi oraz gabarytowymi i powiadamiają odpowiednie służby kiedy odnotowują odchylenia od normy. Coraz częściej odnotowuje się wzrost nie tylko zanieczyszczeń ściekami, ale i mechanicznych wód polskich, wrzucanych do zbiorników wodnych przez ludzi, dlatego woda woła o pomoc! Największe zanieczyszczenia odnotowano ostatnio na Podkarpaciu i w Małopolsce oraz w województwie dolnośląskim. Zanieczyszczenia chemiczny i mechaniczne wód są o tyle niebezpieczne, że uwalniające się z nich związki stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi i dla środowiska.

Woda woła o pomoc! – kompetencje Wód Polskich

Do kompetencji Wód Polskich należy oczyszczanie koryta rzek z zanieczyszczeń mechanicznych – mało i wielkogabarytowych. Zanieczyszczenie zbiorników wodnych jest tak duże, że pracownicy owej instytucji muszą również dbać o brzegi rzek. Większość wód w Polsce ulega zanieczyszczeniu, a statystyki podają, że latem na odcinku 1 km wrocławskiego nadbrzeża można zebrać do 1,5 tony śmieci. Nie tylko Wody Polskie, ale i różnego rodzaju grupy ekologów i wolno zjednoczonych obywateli organizują społeczne akcje sprzątania brzegów rzek i innych zbiorników wodnych. Mimo licznych zrzeszeń i pikiet świadomość Polaków o szkodliwości zanieczyszczania rzek i innych wód jest niska, dlatego przez cały czas woda woła o pomoc ! Wody Polskie i inne instytucje ściśle związane z ochroną wód apelują o natychmiastową reakcję obywateli w chwili zauważenia zanieczyszczeń wstępujących w zbiornikach wodnych.

Jak podnieść świadomość społeczeństwa, bo woda woła o pomoc!

Zanieczyszczenie wód nie zmniejszy się dopóki świadomość ludzi odnośnie zagrożenia związanego z odpadami nie ulegnie wzrostowi. Regionalne jednostki Wód Polskich podejmują inicjatywy społeczne wraz z władzami samorządowymi by wpłynąć na poprawę jakości wód. Przykładem jest Wrocław, który podjął inicjatywę wraz z lokalnymi władzami sprzątania wałów przeciwpowodziowych i nabrzeży uczęszczanych przez mieszkańców w formie terenów rekreacyjnych. Mechaniczne zanieczyszczenia to nie wszystko, dlaczego nasza woda woła o pomoc! Ściegi wpływające często nielegalnie do zbiorników wód z prywatnych gospodarstw stanowią zagrożenie również ze względu na wydzielające związki, które trafiają do gleb. Awarie oczyszczalni ścieków stanowią również zagrożenie dla rzek, których rozmiar badany jest przez Inspekcję Ochrony Środowiska.

(14.05.2020 za swiatrolnika.info)


Współpraca