Nie ma decyzji w sprawie wpisania mleczarstwa do infrastruktury krytycznej

12.09.2022 -

Na razie, na dzień dzisiejszy nie ma decyzji o wpisaniu mleczarstwa, czy jakiejś innej gałęzi przetwórstwa spożywczego do infrastruktury krytycznej. Jednak nie jesteśmy samobójcami i nie dopuścimy, aby branża mleczarska nie mogła działać. Rząd nie pozwoli, aby w Polsce brakowało żywności – mówił Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa podczas konferencji w Krajowym Związku Spółdzielni Mleczarskich.

Nie ma zagrożenia dla dostaw energii

Równocześnie zaznaczył, że sytuacja, w której firmy i zakłady przetwórcze nie mogą funkcjonować z braku energii, jest czysto teoretyczna. - Przypominam, że na dzień dzisiejszy nie ma żadnego zagrożenia dla dostaw energii dla kogokolwiek w Polsce. Więc obawy o to są czysto teoretyczne – zauważył Ryszard Bartosik.

Rząd reaguje na sytuacje nadzwyczajne

Obiecał, że rząd i resort rolnictwa będzie na bieżąco reagował na wszelkie wydarzenia nadzwyczajne.

- Sytuacje nadzwyczajne mają to do siebie, że zdarzają się bardzo rzadko i nie da się do nich najczęściej przygotować. Nikt z nas nie potrafi przewidywać przyszłości. Jedyne co możemy zrobić, to jak najszybciej na nie reagować – mówił wiceminister rolnictwa.

Bezpieczeństwo energetyczne

Podkreślił, że rząd stara się aby gazu w Polsce nie zabrakło i jest go dużo. Także energia elektryczna jest produkowana na bieżąco, bez żadnych problemów.

- Robimy co możemy, aby złagodzić skutki wojny. Postaramy się, aby energii, a także dwutlenku węgla i azotu nie zabrakło dla mleczarstwa – obiecał wiceminister Bartosik.

Problemy z dwutlenkiem węgla

Odniósł się także do przerw w produkcji nawozów azotowych, co spowodowało braki w dostawach dwutlenku węgla i azotu dla firm przetwórczych, w tym mleczarni.

Pamiętajmy, że firmy produkujące nawozy azotowe muszą działać w ramach rynku. W tygodniu, gdy zapadła decyzja o wstrzymaniu produkcji nawozów, ceny gazu podskoczyły nagle o 40%. Ten czas został wykorzystany zresztą na konieczne przeglądy i serwisy instalacji. Rząd stara się, aby takie sytuacje nie miały miejsca. Wicepremier Kowalczyk i wicepremier Sasin pracują nad odpowiednim rozwiązaniem i gdy będzie gotowe, to zostanie zaprezentowane opinii publicznej – mówił Ryszard Bartosik.

(12.09.2022 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)


Współpraca