Nowa cyfrowa fala rozliczy się z rutynowymi operacjami
Jednym z najszybciej rozwijających się segmentów rynku oprogramowania jest automatyzacja procesów stałych (RPA). Ten sektor nie wykazuje oznak spowolnienia. Firmy są coraz bardziej przekonane, że automatyzacja rutynowych operacji przynosi szereg korzyści. W 2021 roku wydatki na RPA wzrosły o niemal jedną trzecią.
Zwiększenie produktywności, redukcja kosztów i uwolnienie cennego czasu pracowników to trzy kluczowe bodźce, które popychają biznes w kierunku zautomatyzowanych procesów. – Automatyzacja procesów nie polega na eliminacji ludzi, lecz na mechanizacji powtarzalnych czynności i delegowaniu pracowników do bardziej złożonych oraz kreatywnych zadań o wysokiej wartości dodanej – wyjaśnia Adam Buszko, Konsultant ds. Wdrożeń z BPSC.
Technologia jak szwajcarski scyzoryk
Niedawne badanie Deloitte dotyczące inteligentnej automatyzacji dobitnie pokazało, że firmy widzą potencjał w technologii i aktywnie działają w obszarze automatyzacji. Aż 74% pytanych przedstawicieli kadry C-level twierdzi, że już wdrożyło robotyzację procesów stałych (RPA). Jak wylicza firma doradcza, przedsiębiorcy, którzy zainwestowali w cyfryzację powtarzalnych operacji, osiągnęli średnią redukcję kosztów o 32%, wobec 24% w 2020 roku. Dodatkowo produktywność wzrosła o 8 punktów procentowych. – Do niedawna automatyzacja procesów stałych skupiała się na usprawnieniu jednego konkretnego obszaru. To się zmieniło i dzisiaj systemy są dużo bardziej zaawansowane. Obecnie to całe zestawy narzędzi, które pozwalają na eksplorację wielu procesów i zadań, a także pomagają w podejmowaniu decyzji – tłumaczy ekspert ze śląskiej firmy IT.
Pieniądze nie kłamią
Najlepszą ilustracją postępującej automatyzacji procesów stałych są wydatki. Firmy nie zdradzają, ile wydają na RPA, ale dostawcy chętnie dzielą się informacjami o rosnących zyskach. Wydatki na oprogramowania do automatyzacji procesów stałych tylko w ubiegłym roku wzrosły o niemal jedną trzecią (31%), podaje instytut Gartnera. Biznes w 2021 na RPA wydał aż 2,4 mld dolarów. Według Gartnera, globalne wydatki na oprogramowanie RPA osiągną w tym roku wartość 2,9 mld dolarów. Skąd taki boom na automatyzację? Ekspert z BPSC mówi jasno – Robotyzacja procesów stałych jest kluczowym elementem w miksie technologicznym, którego biznes potrzebuje, aby spełnić oczekiwania dotyczące efektywności i wydajności. Włączenie systemów RPA otwiera drzwi do lepszej integracji człowieka z maszyną – podkreśla Adam Buszko.
Kolejne kroki
Pod wieloma względami automatyzacja okazała się zbawienna dla wielu firm. Zarówno tym dużym, jak i małym pomogła zdjąć podstawowe zadania z pracowników, którzy mogą wykonywać bardziej zaawansowane prace. Jednak to nie koniec drogi, zwłaszcza jeśli środowisko jest podatne na bardziej zaawansowane zmiany. Z odpowiednim impulsem i odpowiednią technologią, może znaleźć się miejsce na wprowadzenie do gry głębokiej zmiany w automatyzacji: hiperautomatyzacji.
(Informacja Biura Projektowania Systemów Cyfrowych)