Nowa edycja Bilansu Otwarcia

2022 to kolejny rok, w którym Polska zmniejszała dystans dzielący nas od Niemiec – najbogatszego państwa Europy. Polska goni coraz szybciej, ale wciąż za wolno, żeby dołączyć do peletonu najbogatszych państw. Proces można przyspieszyć, ale to wymaga odważnych zmian w polityce gospodarczej. Reform strukturalnych na wzór tych, jakie niegdyś przeprowadziła Irlandia

Przedstawiamy kolejny, ósmy raport z serii „Bilans Otwarcia” Warsaw Enterprise Institute.

WEI wskazuje, że wejście Polski do grona 20 największych gospodarek jest w zasięgu ręki. Zwłaszcza w kontekście systemowych problemów największych gospodarek Europy. To wymaga jednak wizji politycznej, której nie widzimy obecnie u żadnej z sił politycznych w kraju, i szerokiego poparcia polityczno-społecznego, o które dziś jest równie ciężko. Głębokie podziały między dwoma głównymi partiami politycznymi, jak i wewnątrz zarówno obozu rządzącego, jak i bloku partii opozycyjnych, nie zapowiadają jakościowej zmiany w 2023 roku.

Pod względem rozmiarów gospodarki, Polska jest obecnie na 23. miejscu na świecie. Jeśli na trwałe zwiększymy swój udział w PKB świata powyżej 1%, będziemy mieli szansę wejść do G20, zyskać wpływ na współtworzenie światowego porządku gospodarczego i osiągnąć pozycję porównywalną do tej z przełomu XVI i XVII wieku. Utrzymanie dotychczasowego tempa rozwoju tego nie zapewni. W latach 2018–2022 Polska doganiała Niemcy w rekordowym tempie. W 2021 r. zbliżyliśmy się do Niemiec o 2,2 punktu% (w bieżącym roku może to być nieco poniżej 2 pp).

W latach 2018-2022 tempo doganiania Niemiec wynosiło średnio 2 pp. Rocznie – było to znacznie więcej niż w 2. połowie lat 90. XX w. (1,4 pp. rocznie), w 1. dekadzie XXI wieku (1,3 pp.) oraz w 2. dekadzie (1,1 pp.).

Główne tezy naszego raportu:

Dobre wieści:

Pracownicy i pracodawcy mają się dobrze, a stopa bezrobocia w Polsce jest drugą, najniższą W UE.

Finanse państwa są w przyzwoitym stanie. Naszym zdaniem obecnie brak ryzyka kryzysu finansowego.

Polska jest liczącym się eksporterem towarów... Polska od kilku lat jest 22. eksporterem na świecie pod względem towarów i usług.

Polska jest krajem imigracyjnym – w coraz większym stopniu, a imigranci składają się na polski system ubezpieczeń. Z roku na rok (z wyjątkiem przełomu lat 2019–2020) rośnie liczba cudzoziemców, szczególnie Ukraińców (udział 71%) ubezpieczonych w Polsce. Wojna na Ukrainie nie przełożyła się znacząco na te zmiany (wzrosty były widoczne przejściowo przez kilka miesięcy), po czym sytuacja wróciła do wcześniejszych tendencji.

Złe wieści:

Stopniowo słabnie tempo rozwoju Polski – w połowie lat 90. byliśmy wiceliderem UE, a ostatnio już na 6. miejscu.

Inflacja opóźnia proces bogacenia się Polaków.

Narodowy Bank Polski zawiesił walkę z inflacją.

Wciąż handlujemy z Rosją.

Nie mamy już wyjątkowej nadwyżki w handlu – mamy deficyt! W 2020 r. nasz kraj był na wysokim, 25. miejscu na świecie pod względem nadwyżki handlowej i był to rekordowy wynik w historii naszego kraju.

W długim okresie atrakcyjność Polski może spaść ze względu na ceny nieruchomości.

pdf

(Informacja Warsaw Enterprise Institute)


Współpraca