Nowy płatny urlop. Pracodawca nie może odmówić. Przepisy już obowiązują.

07.08.2023 -

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła nowy dodatkowy urlop. Przepisy już obowiązują. Pracownicy mogą skorzystać z niego, składając wniosek o zwolnienie z powodu siły wyższej. Prawnicy zwracają uwagę, że pracownik ma tu sporą dowolność, bowiem wnioskować o urlop może w każdej chwili, a pracodawca nie może odmówić.

Nowy urlop w kodeksie pracy

Jak wyjaśnia portal Prawo.pl, wielu ekspertów ma wątpliwości w sprawie stosowania nowych przepisów wynikających z nowelizacji Kodeksu pracy – przede wszystkim dotyczy to tzw. zwolnienia z powodu siły wyższej.

- Nie rozumiem, dlaczego ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie tego zwolnienia z pracy. Nawet jeżeli wprowadza je unijna dyrektywa, nie ma obowiązku kopiowania tych przepisów zerojedynkowo. A jeżeli już chcieliśmy je wprowadzić, to można to było napisać na tysiąc sposobów, np. jako urlop rezerwowy, w połowie płatny, który przysługiwałby np. po wykorzystaniu całej puli urlopu wypoczynkowego – podkreślił w rozmowie z Prawo.pl Krzysztof Stucke, prawnik prowadzący własną kancelarię prawa pracy, biegły sądowy z zakresu prawa pracy i RODO, mediator sądowy i pozasądowy.

Co wprowadziły przepisy?

Zgodnie z art. 148 (1) paragraf 1 Kodeksu pracy: pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy, w wymiarze 2 dni albo 16 godzin, z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika. W okresie tego zwolnienia od pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia.

Natomiast według paragrafu 2 – jak przytacza Prawo.pl – o sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia od pracy, decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym. Pracodawca zaś jest obowiązany udzielić zwolnienia od pracy na wniosek zgłoszony przez pracownika najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia.

Według eksperta sformułowany w ten sposób przepis oznacza, że pracownik może nie przyjść danego dnia do pracy, a np. maila z wnioskiem wyśle pracodawcy nawet w środku nocy. Prawnik zwrócił także uwagę na wymiar wspomnianego zwolnienia.

- Nie wiem, czy pracownicy wiedzą, jaki prezent dostali. Dzięki niemu mogą skutecznie zdezorganizować pracę zakładu, zwłaszcza jeśli będą chcieli zrobić swojemu pracodawcy czy bezpośredniemu przełożonemu na złość, odchodząc z powodu siły wyższej w jednym czasie od linii produkcyjnej – dodał w rozmowie z portale Prawo.pl Krzysztof Stucke.

(07.08.2023 za portalspozywczy.pl)


Współpraca