Nutri-Score od A do E, czyli pięć faktów, które warto znać

05.01.2021 -

W Europie funkcjonują różne dobrowolne systemy znakowania żywności wdrażane przez kraje lub poszczególne firmy, jak np. Traffic Lights. Niedawno dołączył do nich nowy system – Nutri-Score, który został opracowany w celu przekazania przejrzystej informacji na temat wartości odżywczej produktów. System uzyskał poparcie WHO Europe oraz Europejskiej Organizacji Konsumentów BEUC, a w Polsce jest już stosowany m.in. na wielu produktach spółki Danone.

Żeby lepiej zrozumieć nowe oznaczenie, przygotowaliśmy pięć informacji, które pokazują czym Nutri-Score wyróżnia się na tle innych dodatkowych systemów znakowania.

Opakowania produktów spożywczych to dla konsumentów główne źródło informacji o żywności. W praktyce nie dla wszystkich są one łatwe do zrozumienia czy interpretacji. Mamy tu m.in. informacje o przeznaczeniu produktu, jego trwałości, składzie i wartościach odżywczych, pochodzeniu, metodzie wytworzenia czy w końcu warunkach lub sposobach, w jakich powinien być przechowywany. Jednak do tej pory brakowało informacji, która oceniałaby ogólnie wartość żywieniową produktu. Sytuację zmieniło pojawienie się systemu Nutri-Score. Oto fakty o systemie – od A do E.

A: Ocena produktu jako całości

Nutri-Score, w odróżnieniu od wielu innych systemów znakowania produktów spożywczych ocenia produkt jako całość, a nie poszczególne składniki indywidualnie. Nutri-Score stanowi gotową, całościową interpretację ogólnej wartości odżywczej produktu. Oznaczenie ma postać tzw. etykiety żywieniowej umieszczonej na przodzie opakowania produktu w formie prostego kodu składającego się z 5 liter (od A do E) i odpowiadających im kolorów (od ciemnozielonego do czerwonego). W ocenie uwzględnione są zarówno składniki, które należy w diecie ograniczać, jak i składniki korzystne, których spożycie należy promować.

B: System interpretacyjny

Nutri-Score interpretuje informacje z opakowania i dostarcza pogłębionych informacji o wartości żywieniowej produktu. Produkty oznaczone literami A i B to produkty o wysokiej wartości odżywczej, które warto spożywać częściej lub w większej ilości, produkty oznaczone literą C powinno się spożywać w sposób umiarkowany, a te z literami D i E zawierają większą ilość składników, które powinny być ograniczane w codziennej diecie (np. tłuszcze nasycone, cukry, sól), dlatego powinny być spożywane rzadziej lub mniejszej ilości.

C: Łatwy do zrozumienia

Nutri-Score jest łatwy do zrozumienia. Dzięki prostemu oznaczaniu na etykiecie wystarczy spojrzeć na literę, by wiedzieć, jaką wartością odżywczą charakteryzuje się dany produkt. Nutri-Score pomaga konsumentom w świadomym wyborze produktów preferowanych w prawidłowo zbilansowanej diecie.

Dla przykładu – produkty mleczne firmy Danone są oznaczone w przedziale od A do D w skali oceny Nutri-Score. Wybrane warianty Actimel i Activia mają ocenę A, naturalne jogurty Danone mają ocenę B, a Danio – w zależności od smaku – jest oznaczone literą B lub C. Z kolei trzy smaki jogurtów Fantasia są oznaczone jako D. Są tu zatem zarówno produkty, które powinny stanowić podstawę diety, jak również produkty z kategorii tzw. „przyjemnościowych”, które powinno się spożywać w mniejszej ilości lub rzadziej.

D: Ocena takiej samej ilości produktu

Nutri-Score ocenia zawsze taką samą ilość produktu (100 g/100 ml) – a nie porcję, jak inne systemy – dzięki czemu umożliwia w łatwy sposób bezpośrednie porównywanie produktów ze sobą. Obliczenia opierają się na bilansowaniu zawartości składników korzystnych oraz tych, których ilość należy w diecie ograniczać.

E: Pozytywna wizja żywienia

Znane nam systemy oznakowania żywności w zdecydowanej większości wskazują jedynie na ograniczanie spożycia poszczególnych składników. Tymczasem Nutri-Score opiera się na pozytywnej wizji żywienia, czyli na bilansowaniu zawartości składników korzystnych oraz tych, których ilość należy w diecie ograniczać. Poprzez równoważenie obydwu grup składników uzyskuje się wynik, który jest następnie klasyfikowany w kolorowej skali systemu Nutri-Score od A (ciemnozielony) do E (czerwony). Każdy produkt otrzymuje ocenę wyliczoną przez algorytm opracowany przez naukowców i ekspertów. Każdy produkt, niezależnie od oceny w systemie Nutri-Score, może mieć swoje miejsce w diecie. System nie wyklucza żadnych produktów, a jedynie pokazuje jaką rolę mogę one odgrywać w diecie, dzięki czemu dieta może być lepiej zbilansowana.

Nutri-Score w Polsce

Badania opinii konsumentów przeprowadzone na polskim rynku pokazują, że Nutri-Score jest pomocny przy dokonywaniu zakupów – wskazało tak aż 91% badanych konsumentów. - Zdecydowaliśmy się na stopniowe wprowadzanie na naszych opakowaniach systemu Nutri-Score jako jeden z pierwszych producentów w Polsce. Jesteśmy przekonani, że to czytelne oznaczenie ułatwi konsumentom podejmowanie właściwych, a przy tym prostych wyborów żywieniowych, a to pierwszy krok do utrzymania zdrowia na długie lata – mówi Marek Sumiła, Dyrektor Rynku Polska i Kraje Bałtyckie w Danone Sp. z o.o

(05.01.2021 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)


Współpraca