O wyzwaniach dla światowego sektora mleczarskiego. Ruszyło 19. FSM

07.09.2022 -

Dziś rozpoczęło się 19. Międzynarodowe Forum Spółdzielczości Mleczarskiej. Podczas dwudniowego Forum eksperci z branży mleczarskiej będą dyskutować m.in. o wyzwaniach stających przed światowym sektorem mleczarskim, możliwościach dostosowania się do nowej rzeczywistości mleczarskiej, mleczarstwie zrównoważonym, bezpieczeństwie żywnościowym i kosztach produkcji.

W Białymstoku rozpoczęło się już 19. Międzynarodowe Forum Spółdzielczości Mleczarskiej. To jedno z najważniejszych wydarzeń branżowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Udział w dwóch dniach Forum zadeklarowało pond 200 osób z 20 krajów, zarówno europejskich, jak i odleglejszych.

Podczas Forum pokaźne, ponieważ liczące aż dwudziestu jeden prelegentów, międzynarodowe grono ekspertów z branży mleczarskiej podejmie dyskusje na temat bezpieczeństwa żywnościowego i wpływu wojny na Ukrainie na światowy rynek mleka. Nie zabraknie również informacji o nowej Wspólnej Polityce Rolnej i kryzysie gospodarczym.

Jak zaznacza Agnieszka Maliszewska, organizatorka Forum, dyrektor Polskiej Izby Mleka i pierwsza wiceprzewodnicząca Cogeca, jest to doskonały czas, aby mówić o tym jak ważna jest współpraca organizacji tworzących sektor mleczarski - krajowych, międzynarodowych, jak i strony rządowej.

Z kolei Marian Sikora, przewodniczący rady Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, podkreślił, że przed sektorem mleczarskim stoi wiele wyzwań i należy skupić się na poszukiwaniu rozwiązań, które pozwolą polskim rolnikom na otrzymywanie godziwego wynagrodzenia.

– Mam prośbę do zgromadzonych tu ekspertów i przedstawicieli branży, żebyśmy wszyscy razem powalczyli o pierwszeństwo polskich spółdzielni na rynkach europejskich oraz w krajach trzecich – mówi Sikora.

Dziś omawiane są wyzwania dla światowego sektora mleczarskiego w okresie kryzysu popandemicznego i wojny w Ukrainie oraz związane z dostosowaniem się do nowej rzeczywistości mleczarskiej. Eksperci odniosą się również do kosztów produkcji w branży mleczarskiej.

Podczas popołudniowej sesji prelegenci będą dyskutować na temat wyzwań środowiskowych, zarządzania ryzykiem w spółdzielczości mleczarskiej oraz innowacjach rozwiązanych dostępnych dla sektora.

Drugi dzień forum poświęcony zostanie m.in. mleczarstwu równoważonemu, które omówione zostanie również na przykładzie Holandii, Francji i Nowej Zelandii. Nie zabraknie też przedstawienia perspektywy rynku mleka w ujęciu globalnym oraz omówienia wpływu oznakowania typ chowu na sektor mleczarski.

Tego dnia odbędzie się również konferencja prasowa z udziałem Janusza Wojciechowskiego, Komisarza UE ds. Rolnictwa oraz Henryka Kowalczyka, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Ponadto omówione zostaną wyzwania dla sektora w kontekście nowej WPR, Zielonego Ładu i krajowych planów strategicznych.

(07.09.2022 za farmer.pl)


Współpraca