Oczekiwania płacowe Polaków rosną
09.02.2023 -
Oczekiwania płacowe Polaków rosną, a tendencja ta utrzyma się w najbliższym czasie – wynika z opublikowanej 50. edycji Monitora Rynku Pracy. 1/3 badanych w ciągu trzech kolejnych miesięcy zamierza wystąpić o podwyżkę, a ponad połowa ankietowanych spodziewa się, że w tym roku podwyżkę otrzyma.
Rynek pracy: Kto dostał podwyżkę?
Jak wynika z opublikowanej w czwartek 50. edycji Monitora Rynku Pracy realizowanego przez Instytut Badawczy Randstad we współpracy z Instytutem Badawczym Pollster, podwyżki w 2023 roku spodziewa się 53% badanych, co oznacza wzrost o 3 p.p. w ujęciu rocznym. Jak podkreślono, oczekiwania płacowe Polaków rosną, a tendencja ta utrzyma się w najbliższym czasie.
"W 2022 r. podwyżkę u dotychczasowego pracodawcy otrzymało 54% pracujących, a więc istotnie więcej niż jeszcze rok wcześniej (45%)" - zauważono.
Z Monitora Rynku Pracy wynika, że 33% ankietowanych zadeklarowało, że w ciągu trzech kolejnych miesięcy zamierza wystąpić o podwyżkę wynagrodzenia. Głównym powodem są rosnące ceny żywności i usług, co przyznało 70% badanych. Jak poinformowano, 51% pytanych podkreśla, że podwyżki należą im się ze względu na wysoką jakość wykonywanej przez nich pracy.
Zgodnie z raportem, mimo faktu, że ponad połowa zatrudnionych dostała w zeszłym roku podwyżkę, to w ocenie 41% z nich była ona niższa, niż się spodziewali. 34% pracowników, którzy otrzymali stałą podwyżkę zadeklarowała, że mniej więcej pokryła ona poziom inflacji, a 50%, że tylko częściowo - zauważono.
Według badania 64% pracowników oczekuje, że pracodawca będzie go realnie wspierał w ponoszeniu zwiększających się kosztów utrzymania. Najbardziej pożądane są podwyżki przyznawane sukcesywnie wraz ze wzrostem inflacji (56%). 29% badanych chciałoby otrzymać jednorazową stałą podwyżkę, a 26% wskazuje na benefity, które pozwoliłyby zmniejszyć domowe wydatki. Wśród najczęściej wskazywanych znalazły się: bony towarowe na produkty spożywcze (69%) i niespożywcze (40%), darmowe posiłki (40%), dofinansowanie do opłat za prąd dla osób pracujących zdalnie (37%), dofinansowanie do wczasów (34%) i darmowe bilety na komunikację publiczną (34%).
„Presja na podwyższanie wynagrodzeń w związku ze wzrostem kosztów życia to kluczowa kwestia na przełomie 2022 oraz 2023 roku. Potwierdzają to dane dotyczące pracowników, którzy otrzymali podwyżki (54%) jak i tych którzy oczekują wsparcia od prawodawców z związku z inflacją (65%)" - ocenił cytowany w raporcie dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan Robert Lisicki.
Pracownicy w badaniu zadeklarowali, że w ub.r. podwyżki najczęściej pojawiały się w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej (74%), przemyśle (64%) oraz telekomunikacji i IT (61%). Jak przekazano, w pierwszej trójce grup zawodowych, w których najczęściej pracodawcy podnieśli pensje znaleźli się: mistrzowie i brygadziści (69%), inżynierowie (67%) oraz robotnicy wykwalifikowani (65%). Najrzadziej podwyżki dostawali pracownicy biurowi i administracyjni (44%). Zwrócono uwagę, że pod względem typu zatrudnienia, najczęściej rosło wynagrodzenie pracowników z umową na czas nieokreślony (63%), a najrzadziej osób zatrudnionych na umowie zlecenia lub o dzieło (30%).
Zmiana pracy
Zgodnie z Monitorem Rynku Pracy 84% badanych uważa, że w przypadku utraty zatrudnienia nie miałoby problemu ze znalezieniem jakiejkolwiek pracy (spadek o 4 p.p. w porównaniu do poprzedniej edycji badania), a 63%, że znalazłoby tak samo dobrą lub lepszą (spadek o 2 p.p.). W przeciągu ostatnich sześciu miesięcy jedynie co piąty pracownik zmienił pracodawcę. Najczęściej wskazywanymi powodami zmiany pracy jest chęć uzyskania wyższego wynagrodzenie oraz chęć́ rozwoju zawodowego - na obie te przyczyny wskazało po 43% badanych.
„Częściej nowe miejsce pracy znalazły osoby do 39. roku życia (18-29 lat – 27%, 30-39 lat – 25%). Częściej też dotyczyło to specjalistów z wyższym wykształceniem (29%) oraz robotników niewykwalifikowanych: 27%" - wynika z badania.
Jak przekazano, zmianę stanowiska u aktualnego pracodawcy w ciągu ostatniego półrocza zadeklarowało 19% pracowników (wzrost o 2 p.p.). Najczęściej stanowisko zmieniali najmłodsi pracownicy - 18-29 lat (28%) oraz osoby z wyższym wykształceniem (24%). Częściej też zmiana ta dotyczyła pracujących na umowę na czas określony (25%).
„Wyhamowuje rotacja rozumiana jako szukanie nowego pracodawcy, ale za to większy odsetek pracowników zmienia stanowisko w obrębie aktualnego miejsca pracy. To może oznaczać że w czasie niepewności gospodarczej pracownicy wolą starać o awans w swojej aktualnej firmie, niż ryzykować teraz zmianę pracodawcy" - oceniła cytowana w raporcie Regional HR leader Northern Europe & Global Talent w Randstad Monika Hryniszyn.
Badanie wykazało, że 31% wszystkich ankietowanych odczuwa obawę o utratę pracy. O dużym ryzyku mówi 9%, a o umiarkowanym 22%. 74% respondentów jest zadowolonych ze swojego obecnego miejsca pracy, a 9% aktywnie szuka nowego zatrudnienia. Jak wyjaśniono są to najczęściej pracownicy opieki zdrowotnej i pomocy społecznej (17%), sektora finansowego i ubezpieczeniowego (15%) i budownictwa (13%). Przeciętny czas poszukiwania nowego zatrudnienia, obliczany na podstawie deklaracji respondentów, którzy w ostatnim półroczu zmieniali zatrudnienie, wynosi 2,5 miesiąca.
Monitor Rynku Pracy to kwartalny sondaż Instytutu Badawczego Randstad. Bieżąca edycja badania została zrealizowane w okresie 01-17 grudnia 2022 r., przez Instytut Badań Pollster metodą CAWI na losowo-kwotowej próbie 1000 respondentów w wieku od 18 do 64 lat, pracujących minimum 24 godziny w tygodniu, zatrudnionych na podstawie umowy o prace, umów cywilnoprawnych lub samozatrudnionych, o ile posiadają stałą umową o świadczenie usług jednej firmie.
(09.02.2023 za portalspozywczy.pl/PAP)